Dárci slíbili Iráku na obnovu 30 miliard dolarů, ale je potřeba mnohem víc

Kuvajt/Praha - Spojenci poskytnou Iráku na obnovu po bojích s Islámským státem (IS) 30 miliard dolarů (618 miliard Kč). Pomoc tak zdaleka nedosahuje 88 miliard dolarů, na které Irák náklady na rekonstrukci odhadl.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irák

Zatím k největší sumě - pěti miliardám dolarů - se zavázalo Turecko. Kuvajt jako hostitelská země třídenního setkání politiků, investorů a nevládních organizací přislíbil dvě miliardy. Česko zastoupil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa a jeho úřad sdělil, že vláda už schválila pro léta 2018 až 2021 pro Irák program pomoci ve výši devíti milionů dolarů (180 milionů Kč).

"ČR dlouhodobě pomáhá Iráku prostřednictvím příspěvků do programů OSN i vlastními projekty. Jedná se o výcvik vojenských pilotů a policistů, ochranu proti chemickým zbraním, vyslání týmu polních chirurgů," řekla mluvčí MZV ČR Irena Valentová.

Evropská unie je připravena nad rámec pomoci jednotlivých členských zemí Iráku poskytnout 400 milionů eur (deset miliard Kč), jak oznámila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Arabský fond, který sídlí v Kuvajtu, Iráku v příštích letech poskytne 1,5 miliardy dolarů, Islámská rozvojová banka přislíbila půl miliardy dolarů.

Za Spojené státy na konferenci v úterý vystoupil ministr zahraničí Rex Tillerson. Upozornil, že velké bojové operace proti IS sice skončily, ale příslušníci IS se teď snaží najít podporu jinde a hrozí návrat hnutí. Spojené státy se na konferenci nezavázaly k přímé pomoci, oznámily však třímiliardový úvěrový limit. Agentura AP připomíná, že USA za posledních devět let Iráku pomohly částkou 60 miliard dolarů. Z toho 25 miliard dostala irácká armáda.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký soud zamítl další odvolání amerického pastora. Bude Trump vyvádět?

15.08.2018 11:57 Ankara - Turecký soud dnes znovu odmítl propustit z domácího vězení amerického pastora Andrewa…

Izrael znovu otevřel klíčový přechod do Pásma Gazy, násilnosti utichly

15.08.2018 10:04 Jeruzalém - Izrael po třech dnech, které se obešly bez násilí, znovu otevřel hraniční přechod Kerem…

Turecký soud nařídil ukončit vazbu dvou řeckých vojáků, kteří nelegálně…

14.08.2018 20:58 Istanbul - Turecký soud dnes nařídil propustit dvojici vojáků z Řecka. Muži jsou podezřelí ze…

Dřevěné rakve s obrázky dětí: V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu

13.08.2018 19:52 Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama