Rusko rozcupovalo návrh rezoluce RB OSN o příměří v Sýrii, je prý nepřijatelný a utopický

New York/Damašek - Podle ruského zástupce Vasilije Něbenzji se dnes Rada bezpečnosti OSN neshodla na rezoluci o příměří v Sýrii. Navržený text podle ruského stálého představitele poškozuje Rusko a je utopický. Moskva proto navrhla jeho změnu.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Sýrie

Po příměří volá mnoho humanitárních organizací OSN kvůli prudkým bojům u Damašku. Koordinátor humanitárních operací OSN v Sýrii Panos Mumtzis řekl, že o život přišlo 370 civilistů.

Něbenzja dnes v RB OSN prohlásil, že "masová psychóza", kterou rozpoutala světová média kolem východní Ghúty u Damašku, řešení nepomáhají. Návrh rezoluce označil za snahu "vyvolat skandál a poškodit Rusko". Podle Něbenzji je zcela utopický, protože ve východní Ghútě stále působí "několik tisíc" radikálů, kteří se odmítají dohodnout. Z civilistů si prý udělali rukojmí a využívají je jako lidské štíty.

Světová média pak Něbenzji obvinil z rozpoutání masivní dezinformační kampaně o situaci ve východní Ghútě. Zatajují podle něj ale "nepohodlnou pravdu", totiž že v této oblasti působí několik tisíc bojovníků včetně skupin napojených na teroristickou Al-Káidu. Záchranáře z organizace známé jako Bílé přilby označil za "hlavní a dobře placený zdroj dezinformační kampaně" očerňující syrskou vládu a jejího blízkého spojence Rusko.

"Nedostali jsme přesvědčivou odpověď na to, jak bude příměří ve východní Ghútě garantováno," řekl Něbenzja. Návrh předpokládá, že 30denní příměří bude využito k uvolnění obléhání a k evakuaci nemocných a zraněných. Aby se navrhovatelé vyhnuli dalšímu ruskému vetu, přistoupili na to, že příměří se nebude týkat radikálních skupin jako Islámský stát a Al-Káida. Rusko v minulosti vetovalo v RB OSN 11 rezolucí k Sýrii.

Navrhovatelé Švédsko a Kuvajt prosazují, aby rada o rezoluci hlasovala. Něbenzja se podivil, proč tyto země trvají na hlasování, když vědí, že se rada nedohodla. Svůj proslov ukončil sdělením, že Rusko nechalo kolovat pozměněný návrh. "Nedostali jsme přesvědčivou odpověď na to, jak bude příměří ve východní Ghútě garantováno," řekl Něbenzja.

Proti ruskému názoru se ostře postavila Francie a USA. Francouzský stálý představitel v OSN François Delattre upozornil, že ve východní Ghútě se útočí na nemocnice a situace je "neudržitelná". "Je nezbyté jednat rychle a rezoluci schválit," řekl Delattre. Podle něj hrozí "to nejhorší, totiž další rozšíření konfliktu".

Právě Rusko požádalo o mimořádné jednání Rady bezpečnosti. Mumtzis před jeho zahájením řekl, že pokud členy rady nepřesvědčí všechny ty snímky, které z Ghúty přišly v minulých 72 hodinách, pak neví, co je přesvědčí. "Jako by nikdo neposlouchal, nikdo nereaguje, neexistuje žádná politická síla, která by zastavila tu rozsáhlou ofenzívu, jež zasahuje civilisty," řekl Mumtzis.

Ve východní Ghútě je podle něj v obležení téměř 400.000 lidí a většina z nich se bojí vycházet. V Harastě, což je část Ghúty, podle Mumtzise žije 80 procent obyvatel v podzemí. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje s pomocí svých informátorů, tvrdí, že za minulé čtyři dny zemřelo 400 lidí a čtvrtina z nich byl děti.

Ve východní Ghútě působí skupiny, které jsou v opozici proti režimu v Damašku. Syrská vláda a její spojenci je ale považují za teroristy a radikály. Armáda oblast obléhá od roku 2013. Syrská vláda neposkytla OSN povolení pro vjezd konvojů s humanitární pomocí, i když automobily jsou připraveny v těsné blízkosti východní Ghúty. Nikdo také neplánuje evakuaci civilistů.

Témata: Sýrie | Rusko | OSN | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ, který šokoval turecké politiky: Štěněti někdo zaživa usekal nohy a…

19.06.2018 10:33 Ankara - Turecká média, veřejnost i politická reprezentace jsou v šoku z případu týrání…

Dolet 2000 km stačí na zničení nepřítele. Írán nebude vyvíjet nové rakety,…

19.06.2018 10:08 Teherán - Velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí prohlásil, že Teherán neplánuje…

Začala bitva o letiště v přístavu Hudajdá, arabská koalice shazuje bomby

19.06.2018 09:01 Saná - Dobytí přístavu Hudajdá by bylo pro koalici v čele se Saúdskou Arábií zásadním vítězstvím,…

Útok na libyjský ropný terminál zničil statisíce barelů ropy

18.06.2018 19:17 Tripolis - Požár libyjského ropného terminálu Rás Lanúf, který propukl v důsledku útoku ozbrojených…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama