Darebácké Rusko, neschopný Trump, masakry civilistů. Z Británie zní tvrdá kritika a obavy o světový řád

NÁZOR - Svět si zvykl, že od režimu Bašára Asada lze čekat brutalitu, deklaruje editorial serveru The Observer. Renomovaný britský týdeník konstatuje, že syrská občanská válka příští měsíc vstoupí do osmého roku svého trvání, přesto je utrpení obyvatel obležených ve východní Ghútě nedaleko Damašku extrémní jako málokterá událost za celou dobu trvání tohoto odporného konfliktu.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Válka v Sýrii. Ilustrační foto

Pochmurné důsledky pro světový řád

Za méně očekávatelnou označuje týdeník ostudnou neschopnost či neochotu mezinárodního společenství zastavit poslední nárůst obětí a destrukce, což ukazuje na větší problém, který má pochmurné důsledky pro světový řád. "Během posledních dnů jsme svědky chaotických orgií hádek a urážek v Radě bezpečnosti OSN kvůli umírněnému návrhu na třicetidenní humanitární příměří v Sýrii," připomíná editorial. Poukazuje, že rezoluce předložená Švédskem a Kuvajtem nemá být dlouhodobým řešením, neváže se ke stagnujícímu mírovému procesu pod patronací OSN a jejím bezprostředním cílem je pouze zastavit masakry v Ghútě, kde od minulého víkendu zahynulo při syrském a ruském bombardování na 500 lidí a tisíce dalších byly zraněny.

Tato v kontextu války - která vyžádala na půl milionu životů - zanedbatelná milost však byla pro Rusko příliš, vláda Vladimira Putina vyhrožovala vetem a trvala na garancích, že obležení islamističtí opoziční bojovníci se budou příměří držet, nastiňuje The Observer. Takový postup považuje za cynické mrhání časem, jelikož v nespoutané syrské válce neexistuje nic jako pevné garance, především pak garance, že jakoukoliv dohodu dodrží Asadovy jednotky - syrský režim ostatně v roce 2016 ignoroval podobné příměří během obléhání Aleppa.

"Ruské odkládání akce OSN podtrhuje nemilosrdně darebáckou povahu Putinova vedení," kritizuje týdeník. Poukazuje, že Moskva v rámci své podpory Asada vetovala 10 předchozích rezolucí o Sýrii, syrského diktátora a jeho okolí chrání před mezinárodním prošetřením válečných zločinů a loni v listopadu například zablokovala prověření zpráv, že syrský režim nadále používá chemické zbraně, navzdory Putinem dojednané dohodě z roku 2013, která odvrátila americkou vojenskou intervenci.

Očividné pokusy Ruska získat v čas v naději, že Asadovy síly nakonec Ghútu dobudou, zůstávají zcela izolované, jelikož i Čína, která v mezinárodně-bezpečnostních záležitostech zpravidla následuje Moskvu, sklonila hlavu a příměří podpořilo také všech 10 nestálých členů Rady bezpečnosti, stejně jako tři západní stálí členové, konstatuje renomovaný server. Připomíná, že i Donald Trump - Putinův přítel - označil ruské chování za "ostudné", avšak Putin dávno prokázal, v případě Ukrajiny i jinde, že se diplomatické izolace nebojí.

Pokud má být Rusko skutečně odrazeno od podpory Asadovy války, USA a jejich evropští spojenci musejí vytvořit nesrovnatelně větší tlak, jemuž Putin porozumí, deklaruje editorial. Dodává, že pomoc syrskému lidu si krom dodatečných ekonomických sankcí na Moskvu pro začátek žádá přechod k alternativním dodavatelům energií a tvrdé vyšetřování ruského porušování pravidel mezinárodního finančního systému - export ruského plynu do Evropy totiž loni překonal rekord a zatímco ruské plynovody zahřívají Němce, Syřané trpí zimou.

Ve hře je budoucnost OSN

Západ v posledním týdnu neučinil nic, aby na Putina zatlačil a Trump, podobně jako Barack Obama, v otázce Sýrie a Ghúty zcela selhává, kritizuje prestižní týdeník. Připomíná, že americké odmítnutí zasáhnout v roce 2013 poté, co Asad zaútočil na Ghútu sarinem, čímž překročil Obamou nastavenou červenou linii, Putin pochopil jako zelenou, v roce 2015 zahájil přímou ruskou vojenskou intervenci, zatímco Američané se omezovali na boj proti Islámskému státu.

To ostatně zůstává Trumpovou pozicí i nyní, americký prezident se nestará o umírající Syřany, ale chce zůstat za dobře se svým ruským kamarádem, poukazuje The Observer. Tvrdí, že neefektivní dohady ohledně Ghúty z uplynulého týdne by měly probudit také evropské vlády, které reagovaly opožděně a v momentě, kdy zprávy nevládních organizací a médií již nešlo ignorovat. Minulý pátek tak Angela Merkelová a Emannuel Macron osobně apelovali na Putina, ale z Moskvy přišlo jen mrazivé ticho, připomíná editorial. Dodává, že nikdo nenaslouchal ani výzvě šéfky evropské diplomacie Federicy Mogheriniové, že masakry musí skončit.

Makronovy ambiciózní myšlenky o Evropě jako mocné vojenské a bezpečnostní síle ve světě by měly být posuzovány touto realitou, deklaruje britský týdeník. Konstatuje, že i ostatní aktéři syrské tragédie, kteří se přímo neúčastnili ostudy v OSN z uplynulého týdne, nesou svůj díl hanby, především až příliš často je podceňována odpovědnost Íránu, byť se jeho milice a spojenci z Hizballáhu vezou v závětří Asadových činů.

"Trumpovým pokusům roztrhat jadernou dohodu (Íránu) se západem z roku 2015 by se mělo čelit. Ale Teherán nesmí pochybovat o tom, že jeho akce v Sýrii a jeho rostoucí konfrontace s Izraelem zpoza syrských hranic oslabují pozici těch na Západě, kteří se snaží o normalizaci vztahů," píše The Observer. Doplňuje, že věci zhoršil rovněž poslední Turecký vpád do Sýrie u Afrínu, avšak nehledě na uvedená selhání a pochybné aktivity jednotlivých států se největší krize týká samotné OSN.

OSN, podobně jako Ghúta, je pod útokem, v sázce je její již tak narušená důvěryhodnost, celý systém Rady bezpečnosti a její postavení coby předního mezinárodního fóra, obává se editorial. Obává se, že přijdou další války a podobné situace jako v Ghútě a budoucnost kolektivní světové správy v tomto světle vypadá bledě.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nočním náletu v Sýrii padly desítky Asadových ozbrojenců. Není jasné,…

18.06.2018 15:38 Aktualizováno Damašek - Při nočním náletu ve východosyrské provincii Dajr-az-Zaur na stoupence režimu prezidenta…

Syrské opoziční síly nutí sekulární obyvatele Afrinu přijmout islamistická…

18.06.2018 13:35 Afrin - Syrské město Afrin bylo pevností kurdských milicí známých pod zkratkou YPG (jejich plný…

Angelina Jolie navštívila Mosul: Nejhorší zpustošení, takové jsem nikdy…

18.06.2018 00:19 Mosul - Hollywoodská herečka Angelina Jolie, která je zvláštní vyslankyní Vysokého komisaře OSN pro…

Američané pozabíjeli stovky Rusů? Analytik nabízí jiný pohled na střet v…

18.06.2018 00:01 NÁZOR - V zuřivé bitvě poblíž syrského města Dajr az-Zaur v noci na 8. února neutrpěly americké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama