Francie apeluje na Rusko a Írán, mají donutit Asada k příměří

Paříž/Damašek - Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes vyzval Rusko a Írán, aby vyvinuly tlak na prezidenta Bašára Asada a přiměly ho respektovat rezoluci OSN, která stanovila, že má napříč Sýrií po dobu 30 dnů platit klid zbraní. Také upozonil, že Francie podnikne příslušné kroky, pokud se potvrdí, že syrská armáda v uplynulých dnech použila chemické zbraně.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho vláda v posledních týdnech několikrát vyzvali k respektování příměří v Sýrii s cílem umožnit dopravení humanitární pomoci civilistům uvězněným ve vládou obléhané východní Ghútě na okraji Damašku. Boje však pokračují.

Enklávu, kde žije na 400.000 lidí, syrská armáda obléhá už od roku 2013. Drtivá většina z těchto obyvatel trpí hlady a potřebuje lékařskou pomoc. První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit. Další humanitární pomoc měla do východní Ghúty dorazit dnes.

Od 18. února syrská vládní vojska podporovaná Ruskem východní Ghútu bombardují. Nálety si od té doby podle humanitárních organizací vyžádaly životy asi 800 civilistů, včetně mnoha dětí. Nedávno armáda zahájila i pozemní operaci. V enklávě jsou odpůrci syrské vlády a také radikální skupiny, z nichž některé se hlásí k Al-Káidě.

Rusko jako spojenec Damašku v úterý povstalcům a jejich rodinám nabídlo bezpečný odchod. Mají mít zaručenu beztrestnost a mohou si s sebou vzít lehké zbraně. Zatím ale tuto nabídku bojovníci nevyužili. Umírněnější ze skupin minulý týden sdělily, že pokud začne příměří, postarají se do čtrnácti dní o evakuaci radikálů ze skupin Haját Tahrír aš-Šám, fronty An-Nusra a Al-Káidy.

Před více než týdnem vyzvala Rada bezpečnosti OSN ke klidu zbraní. Její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Nakonec je ale částečně dodržováno pouze pětihodinové každodenní příměří ve východní Ghútě, které vyhlásilo Rusko.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ, který šokoval turecké politiky: Štěněti někdo zaživa usekal nohy a…

19.06.2018 10:33 Ankara - Turecká média, veřejnost i politická reprezentace jsou v šoku z případu týrání…

Dolet 2000 km stačí na zničení nepřítele. Írán nebude vyvíjet nové rakety,…

19.06.2018 10:08 Teherán - Velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí prohlásil, že Teherán neplánuje…

Začala bitva o letiště v přístavu Hudajdá, arabská koalice shazuje bomby

19.06.2018 09:01 Saná - Dobytí přístavu Hudajdá by bylo pro koalici v čele se Saúdskou Arábií zásadním vítězstvím,…

Útok na libyjský ropný terminál zničil statisíce barelů ropy

18.06.2018 19:17 Tripolis - Požár libyjského ropného terminálu Rás Lanúf, který propukl v důsledku útoku ozbrojených…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama