Řešení izraelsko-palestinského konfliktu? Bílý dům brzy zveřejní svůj plán

Washington - Podle informací listu The New York Times (NYT) dokončuje americká vláda dlouho očekávaný mírový plán pro Blízký východ. Detaily Bílý dům prazatím tají. Hlavní obavou Washingtonu je prý zajistit, aby se plán nenarodil jako mrtvé dítě. Po oznámení, že USA uznají Jeruzalém za metropoli Izraele, nejsou totiž Palestinci ochotni se s Washingtonem bavit.

Přidejte svůj názor

Izrael, ilustrační foto

Američtí činitelé přirovnávají mírový plán k navigačnímu softwaru, který umožňuje dospět do stanovené destinace, a vyhnout se přitom dopravním zácpám.

Několikastránkový plán nebude mít závazné body, přímo například nestanoví vytvoření dvou států ani závazně neukládá řešení osudu palestinských uprchlíků.

Podle dřívějších zpráv arabského tisku americký plán nevylučuje, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem Palestiny, avšak podmiňuje to tím, aby jeruzalémské Staré Město spadalo pod mezinárodní správu. Dále počítá s tím, že Palestina bude demilitarizovaný stát s omezenou svrchovaností. Jeho hranice nemají být totožné s liniemi z roku 1967.

Otázku uprchlíků, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele, plán údajně navrhuje řešit tak, že tito lidé zůstanou tam, kde žijí nyní, tedy mimo Izrael, a za to dostanou kompenzaci. Pod kontrolou Izraele má zůstat údolí řeky Jordán, které by tvořilo východní hranici Palestiny. Velké bloky izraelských osad budou zachovány, malé osady budou přemístěny. Kam, není známo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

21.06.2018 22:04 Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily…

Asadova armáda bombarduje jih Sýrie, z oblasti za dva dny uteklo 12 tisíc…

21.06.2018 21:56 Aktualizováno Damašek - Asadova armáda stupňuje boje v blízkosti hranice s Jordánskem a Golanskými výšinami, jež…

Německo musí být otevřenou zemí, trvá na svém Merkelová. V Jordánsku…

21.06.2018 15:35 Ammán - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes navštívila Jordánsko, kde se setkala s králem…

Netanjahuova manželka byla obviněna. V rezidenci premiéra se děly…

21.06.2018 15:00 Jeruzalém - Sara Netanjahuová, manželka izraelského premiéra, čelí obvinění z podvodného objednání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama