Povstalci vyráběli v Ghútě chemické zbraně? Syrská armáda našla dílnu, tvrdí Rusko

Damašek - Za poslední tři týdny bojů zemřelo ve východní Ghútě přes 1000 lidí, podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) byla oblast vystavena zřejmě minulý týden chemickému útoku. Ruská média dnes informovala, že syrská armáda našla ve východní Ghútě dílnu, v níž povstalci vyráběli chemické zbraně.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie

SOHR chemický útok v Ghútě připisuje syrským vládním silám. Americký ministr obrany James Mattis vzkázal, že by považoval na nemoudré, kdyby Asadova armáda prováděla chemické útoky.

Syrská armáda se podle agentury Interfax domnívá, že povstalci připravovali provokace, aby vina za chemické útoky padla na syrskou armádu. Zbytky látek používaných k výrobě chemických zbraní se našly po stažení povstalců z jižního sektoru východní Ghúty.

Boje pokračují i dnes. V neděli se syrské armádě a jejím spojencům podařilo izolovat Dúmu, což je poslední bašta povstalců. Celá oblast Ghúty je kvůli postupu syrské armády nyní rozdělena na tři zóny. SOHR tvrdí, že za 21 dní přišlo o život přes 1130 civilistů, mezi nimiž bylo přes 200 dětí. Zraněno je podle téhož zdroje 4400 lidí.

Tisíce rodin uprchlo před bombardováním do Dúmy a mnoho lidí se utábořilo na ulicích a v parcích. Podle tamní opoziční rady je situace na místě katastrofická: chybí podzemní úkryty, kam by se civilisté mohli schovat a nálety znemožnily dopravit těla mrtvých na hřbitov u města; nejméně 70 lidí tak bylo pohřbeno v parku. Desítky lidí navíc zůstávají uvězněny pod sutinami vybombardovaných domů a záchranáři se k nim nemohou dostat, uvedli místní obyvatelé.

Jedna z hlavních skupin bojujících ve východní Ghútě dnes oznámila, že se dohodla na evakuaci zraněných. Džajš al-Islám jednala prostřednictvím OSN s Ruskem. Podle předchozích zpráv je z východní Ghúty potřeba evakuovat až 1000 lidí. Džajš al-Islám, neboli Armáda islámu, působí hlavně v Dúmě. Stojí za ní Saúdská Arábie a jejím politickým požadavkem je nahradit syrskou vládu kabinetem složeným z technokratů, kteří budou zastupovat všechny skupiny Syřanů.

Povstalci z východní Ghúty odstřelují Damašek a v neděli při této palbě zahynuli čtyři lidé, ve východní Ghútě v neděli přišlo o život 23 lidí.

Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký režim nařídil velkou razii v armádě, zadrženo 47 údajných pučistů

23.06.2018 12:14 Ankara - Už dva roky Turecko pronásleduje údajné pučisty. Při nejnovějším zásahu policie bylo…

Při protestech u hranice s Gazou bylo zraněno 20 osob

22.06.2018 22:02 Gaza - Dvacet Palestinců dnes bylo zraněno při izraelské palbě během protestu na hranici Pásma Gazy…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Asadova armáda provokuje USA? Na jihu Sýrie shazuje barelové bomby

22.06.2018 14:13 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že vrtulníky Asadovy armády shodily na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama