Turecký parlament projednává změny volebního zákona, podle opozice jsou protiústavní

Ankara - Dnes začal turecký parlament projednávat změny volebního zákona. Kritici tvrdí, že jde o změny protiústavní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Recep Tayyip Erdoğan

Účelem změn je prý posílit moc prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Také podle všeho mohou vést k volebním podvodům. Klíčové prezidentské a parlamentní volby jsou plánovány na listopad 2019, ale podle agentury AP se mohou konat i dříve.

K tomu, aby se Erdogan udržel v čele prezidentského systému, kde od loňského dubnového referenda neexistuje úřad premiéra, bude muset získat 51 procent hlasů.

Jestliže změny parlamentem projdou, vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Erdogana by mohla vstoupit do předvolební koalice s nacionalisty ze Strany národní akce (MHP). Ti by tak získali křesla v parlamentu, i kdyby jejich strana nepřekročila stanovený práh 10 procent hlasů. Erdogan by si na oplátku zajistil jejich podporu při prezidentské kampani.

Opoziční Lidová republikánská strana (CHP) se obává, že navrhované změny mohou vést k volebním podvodům. Prosadí-li se, vláda bude moci dosazovat k dohledu nad volebními místnostmi stranické funkcionáře, povolávat ozbrojené složky nebo přesouvat volební urny.

Volební lístky vhazované do uren také nebudou muset nutně nést razítko příslušné volební komise. K této praktice už došlo během loňského referenda a opoziční strany ji neúspěšně napadly u nejvyššího soudu. Za protiprávní ji označila i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která průběh všelidového hlasování monitorovala.

Ergoganova AKP tato opatření hájí tím, že jsou nezbytná pro "bezpečnost voleb" na jihovýchodě země obývaném převážně Kurdy, kde kurští povstalci podle AKP výhrůžkami nebo násilím ovlivňují voliče.

Vládní strana AKP a nacionalisté mají dostatečnou většinu na to, aby změny v parlamentu prosadily. Dvě opoziční strany dnes změny označily za neústavní a neúspěšně se pokusily dosáhnout toho, aby o nich parlament nejednal.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech u hranice s Gazou bylo zraněno 20 osob

22.06.2018 22:02 Gaza - Dvacet Palestinců dnes bylo zraněno při izraelské palbě během protestu na hranici Pásma Gazy…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Asadova armáda provokuje USA? Na jihu Sýrie shazuje barelové bomby

22.06.2018 14:13 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že vrtulníky Asadovy armády shodily na…

Pořádná facka Erdoganovi? Na mítink opozičního kandidáta přišlo 2,5…

22.06.2018 12:26 Ankara - V neděli 24. června se budou v Turecku konat prezidentské a parlamentní volby. Za jejich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama