Turci dobyli město Afrín. Kurdové utekli se staženým ohonem, jásá Erdogan

Ankara/Damašek - Spojenecké oddíly turecké armády dnes vstoupily do severosyrského města Afrín. Podle mluvčího Svobodné syrské armády (FSA), což je spojenec Turků, se kurdské jednotky YPG z části města stáhly. FSA podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana získala kontrolu nad celým centrem města.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)

Cílem turecké ofenzivy proti celé pohraniční oblasti Afrín je vytlačit YPG od turecké hranice. Ankara tuto organizaci řadí k teroristickým. 

Erdogan řekl, že celé centrum města Afrín je v rukou spojenců turecké armády a vlají nad ním turecké vlajky. "Většina teroristů uprchla se staženým ohonem," prohlásil Erdogan, podle nějž se nyní město čistí od min a zbylých kurdských bojovníků. Kurdský představitel Hadía Júsuf ale popřel tureckou zprávu o dobytí města a sdělil agentuře AP, že boje pokračují. 

Vstup protureckých oddílů do Afrínu potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). "Turecké jednotky a jejich syrští spojenci získali kontrolu nad několika čtvrtěmi a boje pokračují," řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Podle této organizace je postup protureckých oddílů rychlý, v jejich rukou je nyní polovina města.

Oddíly syrských protureckých bojovníků do Afrínu vstupují podle svého prohlášení z východu i ze západu. Civilisté, kteří ve městě ještě zůstali, se skryli do sklepů.

Boje se odehrávají také ve východní Ghútě u Damašku, z níž civilisté odcházejí po tisících. Rusko jako spojenec Damašku zabezpečuje koridor, jímž mohou civilisté odcházet. Východní Ghúta je v obležení syrské armády od roku 2013 a byla domovem asi 400.000 lidí. Podle centra pro usmíření, které zajišťuje plnění dohody o lokálním příměří, odešlo od otevření humanitárního koridoru z východní Ghúty více než 68.000 lidí.

Do východní Ghúty dnes dorazil syrský prezident Bašár Asad. Setkal se s vojáky na bojové linii a fotografové ho zachytili mezi uniformovanými muži.

Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci vzali útokem hlavní provinční úřad v Irbílu, vzali rukojmí

23.07.2018 13:13 Irbíl - Na hlavní provinční úřad v severoiráckém Irbílu dnes zaútočilo několik neznámých ozbrojenců…

Írán pohrozil Americe "matkou všech válek", Trump ostře reaguje

23.07.2018 11:54 Aktualizováno Washington/Teherán - Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se dál vyostřují. Írán by podle…

„Chtěl jsem být islámský Che Guevara.“ Bývalý bojovník IS vysvětluje, co…

23.07.2018 11:50 Aleppo - Islámský stát se dokázal takřka přes noc stát jednou z nejhrozivějších teroristických…

Izrael aktivoval Davidův prak, ze Sýrie na něj letěly rakety

23.07.2018 11:47 Jeruzalém - Izraelská armáda dnes kvůli raketám vystřeleným během bojů v sousední Sýrii aktivovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama