Irák kvůli vazbám na IS vězní tisíce lidí, tempo poprav strmě roste

Bagdád - Irácké úřady zadržely nebo uvěznily nejméně 19.000 lidí obviněných z vazeb na Islámský stát (IS) nebo jiných trestných činů souvisejících s terorismem. Na 3000 z nich dostalo trest smrt.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie

Údaj 19.000 podle analýzy agentury AP zahrnuje přes 8000 vězňů odsouzených od roku 2013 za teroristické činy, většinou s vazbami na IS, a asi 11.000 lidí, které zadržel zpravodajský odbor ministerstva vnitra a které jsou vyslýchány nebo čekají na proces. Tisíce dalších podezřelých patrně zadržují jiné orgány, například federální policie.

"(Věznice) jsou opravdu přeplněné. Irák potřebuje hodně vyšetřovatelů a soudců, aby tento problém vyřešil," řekl šéf irácké komise pro lidská práva Fádhil Gharvarí. Mnoho procesů podle něj kvůli nedostatku příslušného personálu nabralo zpoždění.

Human Rights Watch (HRW) už v listopadu varovala, že široké využívání protiteroristického zákona znamená, že trestnímu stíhání čelí jak osoby s minimálními vazbami na IS, tak ty, které se dopustily těch nejhorších zločinů.

Irácký premiér Hajdar Abádí opakovaně vyzývá k rychlejšímu udělování trestů smrti osobám obviněným z terorismu. Analýza seznamu vězňů podle AP ukázala, že od roku 2013 dostalo nejvyšší trest 3130 vězňů. Od roku 2014 bylo popraveno 250 odsouzených, řekl AP zdroj z iráckých bezpečnostních složek. Z toho 100 lidí bylo podle tohoto zdroje popraveno loni, což naznačuje, že tempo poprav se skutečně zvyšuje.

OSN ale varovala, že rychlé udělování trestů smrti může vést k tomu, že odsouzeni a popraveni budou i nevinní lidé. Jsou zde i obavy, že se věznění radikálové budou snažit mezi ostatními trestanci naverbovat nové bojovníky a vybudovat nové extremistické organizace.

Nejvyšší koncentrace vězňů odsouzených za vazby na IS je v centrální věznici v jihoiráckém městě Násiríja. Zde si v souvislosti s IS odpykává trest nebo čeká na proces 6000 lidí. V celách pro dva tam nyní přebývá až šest vězňů, řekl AP pod podmínkou anonymity jeden z představitelů zařízení.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci vzali útokem hlavní provinční úřad v Irbílu, vzali rukojmí

23.07.2018 13:13 Irbíl - Na hlavní provinční úřad v severoiráckém Irbílu dnes zaútočilo několik neznámých ozbrojenců…

Írán pohrozil Americe "matkou všech válek", Trump ostře reaguje

23.07.2018 11:54 Aktualizováno Washington/Teherán - Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se dál vyostřují. Írán by podle…

„Chtěl jsem být islámský Che Guevara.“ Bývalý bojovník IS vysvětluje, co…

23.07.2018 11:50 Aleppo - Islámský stát se dokázal takřka přes noc stát jednou z nejhrozivějších teroristických…

Izrael aktivoval Davidův prak, ze Sýrie na něj letěly rakety

23.07.2018 11:47 Jeruzalém - Izraelská armáda dnes kvůli raketám vystřeleným během bojů v sousední Sýrii aktivovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama