USA opakují chyby z Iráku v Sýrii? Je zde značné riziko, zní z Washingtonu

NÁZOR - Propast mezi politikou realizovanou administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a tím, co šéf Bílého domu říká, když mluví bez přípravy, je nadále znepokojivě široká, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm varuje, že rychlé stažení amerických vojsk ze Sýrie je špatným nápadem.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Trumpovy šokující odchylky

Na čtvrtečním shromáždění v Ohiu Trump například znenadání prohlásil, že by mohl pozastavit obchodní smlouvu, kterou jeho vyslanec právě uzavřel s Jižní Koreou, dokud nebude dosaženo dohody s KLDR, připomíná vlivný server. Dodává, že jen málo lidí pochopilo, jak by přiživování napětí s klíčovým spojencem USA mohlo zlepšit výhlídky na vyjednávání se společným nepřítelem.

"To však nebyla nejvíce šokující Trumpova odchylka od jeho vlastní národně-bezpečnostní strategie," pokračuje editorial. Poukazuje na prezidentovo sebevědomé vyjádření, že USA "zatopily" Islámskému státu a velmi brzy se stáhnou ze Sýrie, přičemž o zbytky uvedené džihádistické organizace se mají postarat jiní.

Další den se navíc ukázalo, že Trump pozastavil poskytnutí 200 milionů dolarů na stabilizaci Sýrie, jakmile se o programu dozvěděl, uvádí Washington Post. Doplňuje, že muselo jít o překvapení pro ministra obrany USA Jima Mattise, americké vojenské velitele v regionu a vysoké představitele amerického ministerstva zahraniční, kteří v posledních měsících prosazovali a veřejně obhajovali přesně opačnou politiku.

Mattis loni v listopadu ujišťoval, že USA se ze Sýrie jen tak nestáhnou, vytvoří podmínky pro diplomatické řešení tamního konfliktu a neomezí se pouze na vojenskou stránku věci, poukazuje renomovaný deník. Doplňuje, že mluvčí Pentagonu Dana White tuto pozici zopakoval minulý čtvrtek, jen pár hodin před Trumpovým vystoupením, přičemž američtí vojáci měli dle jeho slov spolupracovat s místními spojenci na zabezpečení a stabilizaci osvobozených území, zatímco američtí diplomaté měli pracovat na urovnání syrské občanské války.

To v lednu ústy Rexe Tillersona potvrdilo i americké ministerstvo zahraničí, podle kterého je z pohledu obrany USA klíčové udržet vojenskou a diplomatickou přítomnost v Sýrii, pomoci ukončit tamní konflikt a napomoci syrskému lidu k nové politické budoucnosti, připomíná Washington Post. Odkazuje na slova tehdejšího šéfa americké diplomacie, podle kterých je Trumpova administrativa odhodlána neopakovat chybu Obamovy administrativy z Iráku, kde předčasné stažení vojsk umožnilo přežít al-Káidě, která se nakonec změnila v Islámský stát.

Prezident posiluje ruské a íránské naděje

"Souhlasí Trump s tímto postojem?" ptá se prestižní server. Podotýká, že plejáda ostatních aktérů v Sýrii, včetně Ruska, Íránu, Turecka a Izraele, nehledě na režim Bašára Asada, může důvodně dospět k závěru, že nikoliv.  

Trump ostatně pronesl myšlenky ze svého čtvrtečního projevu již při několika příležitostech v minulosti, deklaruje editorial. Dodává, že ačkoliv se americká vojska nestahují z velkého a strategicky důležitého území, které spolu s kurdskými jednotkami ovládají na východe Sýrie, nejsou žádné náznaky, že by Spojené státy tlačily na ukončení syrské občanské války.

Momentálně musí americké síly v Sýrii zůstat, i na základě Trumpových kritérií, protože Islámský stát stále kontroluje omezené rozdrobené teritorium v zemi, zdůrazňuje washingtonský deník. Obává se také, že slova šéfa Bílého domu zajisté povzbudí naděje Ruska a Íránu, že se jim podaří USA ze Sýrie vypudit, a tím zajistit své vojenské základny a politický vliv v zemi.

Takový scénář by znamenal velkou hrozbu pro Izrael a značně poškodil americké pozice na Blízkém východě, varuje vlivný server. Dodává, že z tohoto důvodu ostatně Trumpova administrativa, na rozdíl od samotného Trumpa, dospěla k názoru, že nechat osud Sýrie "na jiných" je špatný nápad.   

Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Syrští rebelové začali opouštět oblast na hranici s Izraelem

20.07.2018 18:09 Damašek - Syrští rebelové dnes na základě dohody o evakuaci začali opouštět hranici s Golanskými…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama