Rusko dalo ultimátum dalším povstalcům v Sýrii

Damašek - Město Dúmá ve východní Ghútě opustilo za posledních 24 hodin přes 1100 syrských povstalců ze skupiny Džajš al-Islám i s rodinami. Rusko a syrská vláda plánují povstalce vyhnat také z východního Kalamúnu, který leží asi 40 kilometrů od Damašku a není součástí východní Ghúty.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Ruské ministerstvo obrany dnes v prohlášení uvedlo, že z Dúmy bylo od časných ranních hodin ve 24 autobusech evakuováno přes 1100 rebelů s rodinami.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400.000 lidí. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo životy 1600 lidí. Následně na základě dohod mezi Damaškem a rebely bylo podle úřadů z regionu do Idlibu evakuováno 46.000 osob.

Rusko a syrská vláda povstalcům z východního Kalamúnu oznámily, že buď mají akceptovat vládu prezidenta Bašára Asada, nebo musí region opustit. Ultimátum bylo předloženo ruským plukovníkem a představitelem syrského letectva během setkání s civilisty, uvedl Saíd Saif z povstalecké organizace, která si říká Síly mučedníka Ahmada Abda a je spřízněná se Svobodnou syrskou armádou (FSA), což je větší skupina rebelů, jež rovněž bojuje proti Asadovi.

Ve východním Kalamúnu se nachází několik měst ovládaných povstalci a rozlehlá poušť. Saif uvedl, že rebelové navrhli, že se stáhnou do hor a civilisté zůstanou ve svých domovech. Cílem opatření je zabránit hromadnému vysídlování civilistů, jako tomu bylo, když syrská vládní vojska z rukou povstalců dobyla jiná území. K návrhu se nicméně stále nevyjádřilo Rusko, uzavřel Saif.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Syrští rebelové začali opouštět oblast na hranici s Izraelem

20.07.2018 18:09 Damašek - Syrští rebelové dnes na základě dohody o evakuaci začali opouštět hranici s Golanskými…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama