Další problémy na obzoru? Vztahy mezi Íránem a Izraelem se vyostřují ve stínu války v Sýrii

Damašek - Jak se zdá, tak vztahy mezi Izraelem a Íránem utrpěly další ránu poté, co izraelská armáda využila válečného konfliktu v Sýrii k útoku na významnou íránskou vojenskou základnu, při němž zemřeli čtyři íránští vojáci. Informace poskytl deník New York Times.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ruské bombardování pozic ISIS a rebelů v Sýrii

Mezi mrtvými je podle íránských zpravodajských služeb také generál pracující na íránském dronovém programu. Útok na syrskou vojenskou základnu v blízkosti syrské Palmýry tak vyostřuje napětí mezi Izraelem a Íránskou islámskou republikou na pozadí války v Sýrii.

Vzhledem k tomu, že Írán využil občanské války k vybudování významné vojenské infrastruktury, Izrael zahájil několik kroků ke zpomalení tohoto procesu. Vztahy mezi oběma zeměmi byly vždy napjaté a vojenské manévry na syrském území zmítaném občanskou válkou a Islámským státem jim nesvědčí.

Izraelská diplomacie se k útoku odmítla vyjádřit a americký prezident Donald Trump pouze řekl, že USA vyvodí důsledky z útoku chemickými zbraněmi, jehož se měla dopustit syrská vláda. Bílý dům pravděpodobně stojí za Izraelem, který má volnou ruku pro zachování své vlastní bezpečnosti, jíž kromě špatných vztahů se sousedy ohrožuje i dlouhodobý konflikt s Palestinou a jejími autonomními územími.

Útok z Libanonu

Ruské i íránské zpravodajské služby došly k závěru, že dvě izraelská letadla typu F-15 nesou odpovědnost za útok na zmiňovanou íránskou vojenskou základnu.

Podle informací měl Izrael vyslat dvě vojenská letadla přes Středozemní moře do libanonského vzdušného prostoru, odkud podle ruské tiskové agentury Interfax osmkrát vystřelil do syrského vzdušného prostoru.

Pět střel dokázala zachytit zachytit syrská protivzdušná ochrana. Zbývající tři pak zasáhly vojenskou základnu známou jako T4, která hrála významnou roli v rozšiřování íránských vojenských aktivit na syrském území.

Írán patří mezi přední spojence režimu syrského prezidenta Bašara Asada. Obě země jsou iniciátory odporu proti rozšiřování amerického a izraelského vlivu na Blízkém východě.

Jednou z vojenských pomocí bylo vyslání příslušníků libanonské šíitské organizace Hizballáh a následná vojenská přeprava vojenských příslušníků z několika zemí, které taktéž podporují Asadův režim.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

15.07.2018 16:49 Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a…

Syrské vládní síly intenzivně ostřelují povstalce v Kunajtře

15.07.2018 14:00 Aktualizováno Damašek - Syrské vládní síly od dnešního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii…

V Afghánistánu zabili od začátku roku 1692 civilistů

15.07.2018 11:52 Kábul - Navzdory třídennímu červnovému příměří zaznamenal Afghánistán za první pololetí letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama