Svět odpočítává každou hodinu. Zničující válka může začít během tří dnů

Bejrút/Moskva/Washington - Ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin dnes varoval Spojené státy. Podle jeho slov musejí počítat s tím, že všechny rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny. Americký prezident Donald Trump má o případně odvetné akci za chemický útok v Dúmě rozhodnout brzy, počítá se s tím, že útoky mohou začít v příštích 72 hodinách.

Přidejte svůj názor 199 komentářů

Ilustrační foto

"Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a ´chytré´! Neměli byste být partnery toho Plynem Vraždícího Zvířete, který zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho," tweetoval dnes americký prezident Donald Trump.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí k tomu řekla, že americké rakety by se měly zaměřit na "teroristy, ne na legitimní syrskou vládu". Podle ní také může být raketový útok pokusem zničit důkazy o údajném chemickém útoku v Sýrii.

Trump o něco později na twitteru napsal, že vztahy USA a Ruska jsou nyní vůbec nejhorší, a to i když započítá období studené války. "Není k tomu důvod. Rusko nás potřebuje, abychom mu pomohli ekonomicky, což lze snadno učinit. Potřebujeme, aby národy spolupracovaly," napsal Trump. "Co zastavit závody ve zbrojení?" dodal.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí takový návrh přivítala. "Výborný nápad! Je tady návrh začít likvidací chemických zbraní. Těch amerických," poznamenala na facebooku sarkasticky mluvčí Marija Zacharovová. USA v souladu s konvencí o zákazu chemických zbraní svůj arzenál postupně likvidují, konec je naplánován na rok 2023. Rusko už údajně od loňského roku žádné chemické zbraně nemá.

"Pokud Američané zaútočí, rakety budou sestřeleny a bude se útočit na místa, odkud budou odpáleny," řekl Zasypkin televizi Al-Manár, která patří libanonskému Hizballáhu, tedy spojenci Damašku.

Agentura TASS uvedla, že navzdory novému napětí ruská i americká armáda stále koordinují svůj postup v Sýrii s využitím linky zřízené k tomu, aby se zabránilo nehodám v syrském leteckém prostoru.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že Moskva doufá, že všechny strany "se vyhnout neospravedlnitelné akci, která by mohla destabilizovat situaci v regionu". Peskov přiznal, že situace je mimořádně napjatá, a řekl, že Rusko stále podporuje "nezávislé a objektivní vyšetření" událostí v Dúmě. Kreml trvá na tom, že obviňování syrské armády z chemického útoku není založeno na faktech.

Místopředseda branného výboru ruské Státní dumy Andrej Krasov řekl, že Rusko případný útok na Sýrii "nebude považovat jenom za agresi, ale za válečný zločin".

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý v Radě bezpečnosti OSN vyzval Američany, aby upustili od plánů na útok proti Sýrii. Řekl, že Washington ponese odpovědnost za "nelegální vojenské dobrodružství". 

Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol vydala varování pro letecké společnosti, které provozují lety nad východním Středomořím. Syrský vzdušní prostor dnes použila jen letadla syrských a libanonských leteckých společností, podle agentury Reuters se dnes další civilní lety v syrském vzdušném prostrou neplánují.

Vstupte do diskuze (199)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama