Džihádista, který ukřižovával své vězně, děsí Evropu: Čekají vás další krvavé útoky

Členové skupiny britských islamistů přezdívané Beatles Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh varují před dalšími útoky Islámského státu v Evropě. V rozhovoru pro stanici Sky Nwes také odmítli odsoudit útoky v Londýně a Manchesteru.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Vrah Jamese Foleyho je britský občan

Dva muži, kteří byli obviněni z toho, že jsou členy islámské buňky Beatles, v rozhovoru varovali, že v Evropě dojde k dalším útokům inspirovaným Islámským státem. Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh byli zadrženi arabsko-kurdskou koalicí Syrských demokratických sil (SDF) v Sýrii. Jde o poslední dva britské islamisty ze čtyřčlenné skupiny přezdívané Beatles. Jejím vůdcem býval nechvalně proslulý Mohammed Emwazi známější jako „džihádista John“

Skupina britských radikálů měla na starosti západní zajatce. Její členové se objevili na několika videích, které ukazovaly popravy britských a amerických zajatců. Jejich obětí byl v roce 2014 i americký novinář James Foley. Podle The New York Times sťali kolem třiceti lidí. Kotey, muž ghansko-kyperského původu, se narodil v Londýně, Elsheikh pochází ze Súdánu. Džihádisté teď tvrdí, že na bojišti nezemřeli, protože „Bůh rozhodl", že to není jejich osud.

Muži pocházející ze západního Londýna nepopřeli, že jsou členy čtyřčlenné britské buňky IS. Podle serveru ale nezdá, že by se za to jakkoliv styděli. V rozhovoru pořízeném ve věznici v Kurdy ovládané severní Sýrii muži uvedli, že budou čekat na soud, který by měl prokázat, že byli přímo součástí skupiny.

Zároveň neodsoudili teroristické útoky v Londýně, Manchesteru, Paříži a Bruselu. Dvojice trvá na tom, že není odpovědna za násilné činy, které provádí Islámský stát, stejně jako britští lidé nejsou zodpovědní za činy britské armády.

K videím uveřejněným Islámským státem Kotey řekl, že stínání hlav byla „propaganda“, zároveň v té souvislosti kritizoval západní média. Muži také tvrdí, že k Islámskému státu se připojili z náboženských důvodů.

Kotey, kterého sousedi popsali jako „rezervovaného, zdvořilého chlapce", byl zřejmě zradikalizován v mešitě Al Manaar v Notting Hillu poté, co jako teenager konvertoval k islámu. V Londýně nechal své dvě děti a v roce 2009 odcestoval do Sýrie.

Podle amerického ministerstva zahraničí Kotey působil jako strážce IS a „pravděpodobně se zapojil do popravování a výjimečně krutých metod mučení, včetně elektrošoků a waterboardingu".

Elsheikh přišel do Británie jako dítě uprchlíků ze Súdánu. Před svou proměnou v džihádistu pracoval jako mechanik a jeho matka Maha Elgigouliová ho označila za „velmi chytrého" a „hezkého chlapce". Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že „získal pověst díky waterboardingu, posměšným popravám a křižování vězňů". I on působil jako žalářník IS.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

15.07.2018 16:49 Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a…

Syrské vládní síly intenzivně ostřelují povstalce v Kunajtře

15.07.2018 14:00 Aktualizováno Damašek - Syrské vládní síly od dnešního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii…

V Afghánistánu zabili od začátku roku 1692 civilistů

15.07.2018 11:52 Kábul - Navzdory třídennímu červnovému příměří zaznamenal Afghánistán za první pololetí letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama