Rusko svolává RB OSN. Merkelová, Mayová a Izrael útok na Sýrii obhajují

Moskva/Jeruzalém/Londýn/Berlín - Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je úder Západu v Sýrii aktem agrese vůči suverénnímu státu a dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Naopak Izrael označil dnešní raketové útoky USA, Británie a Francie za ospravedlněné. Podobně se vyjádřilo i Německo.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Stíhačky Tornádo britské Royal Air Force

"Rusko co nejdůrazněji odsuzuje útok na Sýrii, kde ruští vojáci pomáhají legitimní vládě v boji proti terorismu," uvedl Putin. "Spojené státy svými kroky dále zhoršují humanitární katastrofu v Sýrii, přinášejí další utrpení civilistům a v podstatě zavírají oči před teroristy, kteří Syřany trýzní už sedm let, a vyvolávají další uprchlickou vlnu," dodal ruský prezident. Podle Putina budou mít údery "ničivý vliv na celý systém mezinárodních vztahů".

"Rusko svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby debatovala o agresivní akci Spojených států a jejich spojenců," uvedl Putin dále v prohlášení. Kroky, které chce Rusko v reakci na údery podniknout, prezident neupřesnil.

Generál Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu dnes uvedl, že Moskva uvažuje o tom, že by Sýrii "a dalším zemím" dodala protiletadlové rakety S-300. Rusko před několika lety odmítlo Sýrii tento protiletadlový systém dodat "vzhledem k naléhavé žádosti některých našich západních partnerů". Sýrie v současnosti disponuje protiletadlovým systémem, který z větší části spoléhá na rakety vyrobené v Sovětském svazu.

Americký prezident (Donald) Trump dal loni jasně najevo, že použití chemických zbraní bude znamenat překročení červené linie, zní z Izraele. "V noci na dnešek USA, Francie a Británie pod americkým vedením postupovaly podle toho. Sýrie nadále páchá vražedné činy a skýtá také Íránu základnu pro podobné další akce, které ohrožují její území, její jednotky a její vedení," řekl izraelský činitel.

Izraelský opoziční politik Jair Lapid ocenil západní mocnosti za noční útok. "I když to byl jen útok omezeného rozsahu, vyslal tak civilizovaný svět (syrskému prezidentu Bašáru) Asadovi jasný vzkaz, že nebude mlčky přihlížet, když vraždí děti," řekl vůdce centristické strany Ješ Atid.

Koordinovaná akce tří západních zemí podle britské premiérky Theresy Mayové vyslala "jasnou zprávu", že mezinárodní společenství nebude tolerovat používání chemických zbraní. "Bylo to správné i legální, abychom společně s našimi nejbližšími spojenci podnikli vojenskou akci a zmírnili další humanitární utrpení tím, že snížíme schopnost syrského režimu užít chemické zbraně," uvedla Mayová a dodala, že útok byl v britském zájmu.

Nikdo jiný než syrská vláda podle Mayové nemohla chemický útok na povstaleckou enklávu Dúmá provést. "Opozice nemá k dispozici vrtulníky a nepoužívá ani barelové bomby," dodala. Británie si je podle předsedkyně vlády jistá úspěchem raketového útoku proti konkrétním cílům na syrském území.

Na dotaz, zda by měl Asad dál zůstávat u moci, Mayová přímo neodpověděla, uvedla pouze, že budou pokračovat jednání o politickém řešení syrské krize. "Toto bylo... konkrétně o užití chemických zbraní," řekla Mayová a zdůraznila, že cílem dnešní akce nebyla "změna režimu".

Šéf opozičních labouristů Jeremy Jeremy Corbyn dnes Mayovou kritizoval a řekl, že britské údery na Sýrii nemají žádný právní základ a akce britské vlády jen povzbudí ostatní, aby se chovali stejně jednostranně. Zopakoval rovněž svůj názor, jež vyjádřil opakovaně v minulých dnech, že zahraniční intervenci měla vláda předložit ke schválení zákonodárcům.

"Vojenská intervence byla potřebná a přiměřená," uvedla v prohlášení německá kancléřka Angela Merkelová. Útok byl podle ní potřebný, aby byla zachována situace, ve které je použití chemických zbraní mezinárodně zavrhováno. Nutné podle ní bylo také varovat režim v Damašku, aby se dalších podobných akcí vyvaroval.

Cílem úderů na výzkumná zařízení a vojenské základny v Sýrii podle Merkelové bylo "omezit schopnost režimu nasadit chemické zbraně a odradit jej od dalšího porušování úmluvy o chemických zbraních".

zdroj: YouTube

"Podporujeme, že naši američtí, britští a francouzští spojenci jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN převzali tímto způsobem zodpovědnost," dodala Merkelová. Německo podle ní podnikne "veškeré diplomatické kroky", aby zabránilo "erozi úmluvy o chemických zbraních".

Také ministr zahraničí Heiko Maas označil vojenskou akci USA, Británie a Francie za "přiměřený a potřebný signál". "Rada bezpečnosti OSN je v syrské otázce včetně otázky užití chemických zbraní už několik měsíců kvůli chování Ruska zablokována a nebyla v aktuálním případě schopna splnit své úkoly," uvedl ministr. 

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová západní útok na Sýrii označila za "přiměřený" a uvedla, že ji resortní kolegové z Francie a Británie v noci na dnešek o svém kroku informovali. 

Vysocí představitelé EU označili používání chemických zbraní za nepřijatelné a odsouzeníhodné. Podle Bruselu má mezinárodní společenství povinnost identifikovat a potrestat ty, kdo jsou za jejich použití odpovědní. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker připomněl, že po osmi letech konfliktu potřebuje Sýrie ze všeho nejvíce trvalé příměří, které by respektovaly všechny strany. Toho je podle dlouhodobého názoru EU možné dosáhnout jen prostřednictvím politického řešení krize, o které se snaží v Ženevě OSN.

Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama