Údery na Sýrii: Ruská zlost, Íránské obavy a inspirace Izraelem

Moskva – Sobotnímu útoku na vojenské cíle v Sýrii předcházela několikadenní rétorická válka. Donald Trump tweetoval vzkazy o krásných a chytrých raketách, Rusové jej varovali že na případný útok proti Asadovi odpoví silou. Jaká ale ve skutečnosti byla a v následujících dnech bude ruská reakce, jakou roli sehrává Izrael a čeho se obávají Íránci?

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Prvotní ruská reakce na údery se nesla v duchu ostrých prohlášení. Prezident Vladimir Putin prohlásil, že „Trumpův krok“ je aktem agrese, jež destabilizuje celý mezinárodní systém. Během dne také proběhla tisková konference ruské armády, na níž Rusové informovali tisk, že syrské síly údajně pomocí starších sovětských zbraňových systémů sestřelily velké množství britských, francouzských a amerických raket.

Rusové dále pohrozili, že by v reakci na útoky mohli Syřanům dodat o něco modernější zbraňové systémy protivzdušné obrany S-300. Analytici ze serveru The National Interest ale navzdory silným slovům, jež od včerejška zaznívají, neočekávají, že by událost měla nějaký větší strategický dopad na mezinárodně politickou situaci.

Podle nich byl prostřednictvím sobotních úderů Bašáru Asadovi veřejně a názorně komunikován vzkaz, že použití chemických zbraní je nepřípustné a bude trestáno, byť (možná prozatím) omezeným způsobem.


Zdá se rovněž, že Donald Trump ve svém přístupu k Sýrii do jisté míry kopíruje postup Izraele. I židovský stát svoje zapojení do syrského konfliktu omezuje na přesně cílené a omezené údery jednorázové charakteru. Při tomto postupu si vždy dává dobrý pozor, aby nepřekročil onu nastavenou míru a nepřispěl k přílišné eskalaci konfliktu.

Útoky byly rovněž velmi bedlivě sledovány v Teheránu. Íránský režim musí s obavami (a neskrývaným rozhořčením) pozorovat situaci, kdy americké, francouzské a britské síly demonstrují odhodlání (a schopnost) zasáhnout přesnými údery předem vytipované vojenské cíle. Írán má jistě v živé paměti podobné údery ze strany Izraele, jež vážně narušily jeho jaderný výzkum a obává se, že by se podobná situace mohla v budoucnu opakovat. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

15.07.2018 16:49 Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a…

Syrské vládní síly intenzivně ostřelují povstalce v Kunajtře

15.07.2018 14:00 Aktualizováno Damašek - Syrské vládní síly od dnešního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii…

V Afghánistánu zabili od začátku roku 1692 civilistů

15.07.2018 11:52 Kábul - Navzdory třídennímu červnovému příměří zaznamenal Afghánistán za první pololetí letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama