Začal summit Ligy arabských států, prioritami jsou Írán a Jeruzalém

Dauhá - Na 29. summitu Ligy arabských států (LAS), který dnes začal v Dahránu se má jednat mimo jiné o válkách v Sýrii, Jemenu a Libyi, o izraelsko-palestinském konfliktu, boji proti terorismus či sporu některých arabských zemí s Katarem.

Přidejte svůj názor

Mrakodrapy

Otázku Jeruzaléma a "agresivní" jednání íránského rivala označil saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd za arabské priority. Konflikt v Sýrii ani po sobotním úderu západních mocností ve svém dnešním zahajovacím proslovu nezmínil. 

Král Salmán řekl přítomným, že Írán nese vinu za nestabilitu a vměšování v regionu. Uvedl, že jemenští šíitští rebelové z kmene Húsíů, podporovaní Íránem, vypálili za poslední tři roky na Rijád a jižní příhraniční města v království 116 raket. 

Saúdskoarabský král zopakoval odmítavý postoj Rijádu k rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout zřejmě v polovině května americkou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zdůraznil, že "východní Jeruzalém je nedílnou součástí palestinských území".

"Nazývám summit v Dahránu summitem Jeruzaléma, aby celý svět věděl, že Palestina a její lid zůstávají v centru zájmu Arabů," citovala z jeho projevu agentura AFP.

Král Salmán zároveň oznámil, že Saúdská Arábie poskytne dar 150 milionů dolarů (3,1 miliardy Kč) na podporu náboženské správy muslimských svatých míst v Jeruzalémě, včetně mešity Al-Aksá.

Syrský prezident Bašár Asad nebyl na summit pozván, přestože se ho spolu s většinou hlav států z Blízkého východu a severní Afriky účastní například i súdánský prezident Umar Bašír. Mezinárodní trestní soud (ICC) na něj přitom v letech 2009 a 2010 vydal zatykač, neboť jej podezírá z genocidy a zločinů proti lidskosti během potlačení povstání v oblasti Dárfúr.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

15.07.2018 16:49 Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a…

Syrské vládní síly intenzivně ostřelují povstalce v Kunajtře

15.07.2018 14:00 Aktualizováno Damašek - Syrské vládní síly od dnešního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii…

V Afghánistánu zabili od začátku roku 1692 civilistů

15.07.2018 11:52 Kábul - Navzdory třídennímu červnovému příměří zaznamenal Afghánistán za první pololetí letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama