Mise OPCW v Dúmě byla odložena. Podle Ruska kvůli americkým náletům

Damašek - Příjezd expertů z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrské Dúmy byl odložen kvůli následkům sobotních náletů západních mocností a protože je potřeba povolení OSN, která jej zatím nevydala. Podle agentury Reuters to dnes řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Britský vyslanec při OPCW Peter Wilson krátce nato uvedl, že tvrzení Ruska, podle něhož vyšetřovatelé nemohli do Dúmy kvůli sobotnímu útoku spojenců, nedává žádný smysl. Britský vyslanec také dodal, že OSN vyšetřovatelům z OPCW potřebné povolení dala.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Muž v zasažené oblasti chemickou zbraní, ilustrační fotografie

Britská delegace při OPCW dnes ráno oznámila, že město Dúmá, kde byl 7. dubna údajně spáchán chemický útok, který Washington a jeho spojenci připisují Damašku, nebylo vyšetřovatelům zpřístupněno. V prohlášení pak napsala, že je naprosto zásadní, aby byla Dúmá expertům z OPCW bezpodmínečně zpřístupněna. "Rusko a Sýrie musejí spolupracovat," uvedla Británie.

Rjabkov pak řekl, že příjezd vyšetřovatelů z OPCW byl odložen kvůli následkům víkendového náletu USA a jejich spojenců Británie a Francie. Následně tvrzení britské delegace o maření vyšetřování označil za nepodložené mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zdůraznil přitom, že Rusko vyšetřování údajného chemického útoku podporuje. "Žádali jsme objektivní vyšetřování. To bylo ještě předtím než se objevily ty informace (o útoku). Taková obvinění (prohlášení britské delegace) jsou proto nepodložená," řekl Peskov.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Spojenecké bombardování si nevyžádalo žádné oběti ani mezi civilisty, ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil. Poškodilo však některá civilní i vojenská zařízení.

Experti z OPCW v sobotu přijeli do Damašku, do Dúmy měli přijet dnes. Představitelé syrské vlády oznámili, že s vyšetřovateli budou spolupracovat. "Syrský stát mezinárodní experty podpoří," řekl v rozhovoru pro syrský list Al-Vatan náměstek syrského ministra zahraničí Ajmán Súsán.

"Doufáme, že představitelé mise, která je pověřena vyšetřením faktů o užití chemických zbraní v Sýrii, budou pracovat profesionálně a objektivně, zachovají si neutralitu a nepodlehnou vnějšímu tlaku," dodal.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Syrští rebelové začali opouštět oblast na hranici s Izraelem

20.07.2018 18:09 Damašek - Syrští rebelové dnes na základě dohody o evakuaci začali opouštět hranici s Golanskými…

Turisté zažívají peklo. V oblíbené destinaci Čechů skončily v nemocnici…

20.07.2018 17:17 Aktualizováno Ankara - Známé turecké letovisko Alanya zasáhla pohroma. Desítky lidí se v jednom z hotelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama