Raketovým útokem to neskončilo? Z Washingtonu zní tvrdá slova ohledně Sýrie

NÁZOR - Pentagon tvrdí, že páteční raketový útok na trojici cílů v Sýrii z dlouhodobého hlediska oslabí potenciál syrských chemických a biologických zbraní, připomíná editorial serveru Washington Post. Vlivný americký deník v něm vyjadřuje naději, že tomu tak skutečně bude, navzdory omezenému rozsahu zmíněné vojenské akce.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Bombardér B-1B

USA musí být připravené odpovědět

Útok byl naplánován tak, aby minimalizoval civilní oběti a vyhnul se ruským objektům, poukazuje renomovaný server. Odkazuje na slova amerického ministra obrany Jamese Mattise, že šlo o jednorázovou operaci, byť Mattis i prezident USA Donald Trump podle editorialu správně ponechali otevřenou možnost dalších akcí, pokud bude režim Bašára Asada pokračovat v používání chemických zbraní.

"Trump udělal dobře, když nařídil úder a zároveň ho zacílil na chemické a biologické objekty," pokračuje Washington Post. Za zásadní považuje, že mezinárodní zákaz užívání uvedených hrozivých bojových prostředků byl podpořen a v tomto ohledu vyzdvihuje účast Británie a Francie v operaci.

Zároveň Mattis s Trumpem jasně usilují o minimalizaci rizika přímé vojenské konfrontace s Ruskem či Íránem, kvituje prestižní deník. Označuje to za modrý postup, ale konstatuje, že pokud Rusko podnikne odvetné akce, včetně těch v kyberprostoru, Spojené státy musí být připravené odpovědět.

Omezená povaha celé operace je v souladu s Trumpovým minimalistickým přístupem k Sýrii, což prezident ostatně zopakoval ve svém televizním prohlášení, v němž znovu hovořil o stažení zhruba dvou tisíc amerických vojáků rozmístěných v Sýrii, připomíná editorial. Dodává, že podle šéfa Bílého domu stupňují své angažmá v Sýrii jiné státy a trvalý mír či bezpečnost na Blízkém východě nemůže zajistit sebevětší množství americké krve nebo financí.

"Takto fatalistický ohled je chybný, stejně jako prezidentova chimérická poznámka, že sílící angažmá například ze strany Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kataru a Egypta může zabránit Íránu zakořenit v Sýrii, pokud se Spojené státy stáhnou," tvrdí washingtonský server. Deklaruje, že ve skutečnosti sice některé z uvedených zemí mohou přispět financemi, žádná z nich ale nedokáže spolupracovat se syrskými místními silami na stabilizaci a udržení velkého území na východ od řeky Eufrat, které nyní fakticky kontrolují USA.

Hrozí ničivá válka

Pokud americké jednotky odejdou, nastoupí Asadův režim nebo Turecko, a to na úkor Kurdů, kteří bojovali spolu se Spojenými státy proti Islámskému státu, navíc Írán získá kýžený pozemní koridor napříč celou Sýrii, obává se vlivný deník. Varuje, že možným výsledkem je válka mezi Íránem, jeho vazaly a Izraelem, která by mohla zdevastovat Sýrii, Libanon i samotný Izrael.        

Trump se postavil pomoci, kterou Rusko a Írán poskytují Asadovu režimu, když prohlásil, že žádná země nemůže dlouhodobě uspět v podpoře "darebáckých států, brutálních tyranů a vražedných diktátorů," uvádí editorial. Dodává však, že Moskvu a Teherán morální argumenty nepřesvědčí, a proto USA musejí využít svých pák na bojišti, udržet si je a dále posilovat své pozice v Sýrii, pokud to bude nutné.

Spojené státy by měly pracovat na stabilizaci východní Sýrie místními představiteli, včetně Kurdů, a zároveň trvat na přijatelném politickém urovnání pod patronátem OSN, nabádá Washington Post. Soudí, že jen pak - po pádu Asadova režimu - bude možné zajistit, aby Syřané nadále netrpěli zvěrstvy páchanými chemickými zbraněmi i jinými prostředky.    

"To je důvod, proč byla od Trumpa chyba označit páteční operaci splněnou misí," konstatuje renomovaný deník. Dodává, že ohrožení zásadních zájmů USA v Sýrii není zdaleka konec, ať to Trump akceptuje, či nikoliv.

Témata: Sýrie | USA | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti našli nový způsob, jak získat azyl. Neziskovky ho bagatelizují

24.06.2018 21:55 Aktualizováno Ankara - V mnoha zemích jsou příslušníci LGBT pronásledováni, zvláště v těch, kde mají silné slovo…

Erdogan bude dál vládnout Turecku. Vyhrál už v prvním kole voleb

24.06.2018 21:44 Aktualizováno Ankara - V Turecku dnes proběhly prezidentské a parlamentní volby. Současná hlava státu Recep…

Rijád čelil raketovému útoku z Jemenu, povstalci zacílili na ministerstvo…

24.06.2018 20:35 Rijád - Šíitští povstalci v Jemenu (Húsíové) v posledních týdnech opakovaně ostřelují území…

Turecko na cestě k diktatuře? Volby mohou skončit násilím, ozývají se…

24.06.2018 19:46 Ankara - Dnešní prezidentské a parlamentní volby v Turecku jsou jedny z nejdůležitějších v moderním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama