Turečtí nacionalisté chtějí předčasné volby, vláda to prý zváží

Ankara - Předseda turecké Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli dnes vyzval k přesunutí parlamentních a prezidentských voleb plánovaných na listopad 2019 na letošní srpen. Informovala o tom agentura Reuters. Místopředseda vlády Bekir Bozdag v reakci uvedl, že vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) se návrhem bude zabývat.

Přidejte svůj názor

Recep Tayyip Erdoğan

"Není možné trpělivě čekat na 3. listopad 2019," řekl Bahçeli a navrhl pro volby termín 26. srpna. Zdůvodnil to "ekonomickými a politickými operacemi proti Turecku" a dodal, že je pro zemi obtížné "současné okolnosti ustát" až do původního termínu.

Opoziční nacionalistická strana MHP nedávno vstoupila do volební koalice s AKP prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. To jí umožní získat křesla v parlamentu i bez překročení stanoveného prahu deseti procent hlasů výměnou za podporu AKP v kampani. Agentura AFP podotýká, že 26. srpen je z hlediska tureckých dějin významným datem, neboť v roce 1071 se v tento den odehrála bitva u Mantzikertu, po níž seldžučtí Turci pronikli do Malé Asie (území v dnešním Turecku).

Žádost MHP o předčasné volby podle Bozdaga zváží orgány AKP. "Oficiální orgány strany to vyhodnotí a poté učiní prohlášení," citoval vládního mluvčího Reuters. Prezident Erdogan následně oznámil, že se ve středu s lídrem MHP sejde.

Bahçeliho prohlášení přišlo poté, co v posledních týdnech vícero tureckých představitelů včetně Erdogana odmítalo spekulace o konání předčasných voleb. Pozorovatelé podle AFP zdůrazňují, že přesun na dřívější termín by prezidentovi umožnil vytěžit z pozitivní reakce na ofenzivu Ankary proti Kurdům na severu Sýrie a také se vyhnout riziku možného zhoršení ekonomické situace, která jeví známky "přehřátí".

Hlavní opoziční subjekt, Lidová republikánská strana (CHP), na možný přesun voleb zareagoval vyjádřením, že členové strany tuto "výzvu" přijímají a jsou na ni připraveni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

15.07.2018 16:49 Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a…

Syrské vládní síly intenzivně ostřelují povstalce v Kunajtře

15.07.2018 14:00 Aktualizováno Damašek - Syrské vládní síly od dnešního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii…

V Afghánistánu zabili od začátku roku 1692 civilistů

15.07.2018 11:52 Kábul - Navzdory třídennímu červnovému příměří zaznamenal Afghánistán za první pololetí letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama