Přesun ambasády do Jeruzaléma zvažuje půl tuctu zemí, přiznal Netanjahu

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes řekl, že "nejméně půl tuctu zemí" uvažuje o přesunu svých velvyslanectví do Jeruzaléma poté, co k tomuto rozhodnutí dospěly Spojené státy. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Benjamin Netanjahu

Americký prezident Donald Trump oznámil v prosinci, že Spojené státy uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele, čímž pobouřil arabské spojence Washingtonu i Palestince, kteří chtějí, aby východní část města byla hlavním městem jejich budoucího státu. Americké velvyslanectví se má přestěhovat do Jeruzaléma z Tel Avivu 14. května, na 70. výročí založení státu Izrael.

"Abychom podpořili mír ... přesuňte tam své ambasády," řekl dnes Netanjahu zahraničním diplomatům na recepci v Jeruzalémě, během oslav 70. výročí existence izraelského státu, které podle hebrejského kalendáře připadá na dnešek.

Netanjahu poděkoval Guatemale, která se rozhodla přesunout své velvyslanectví krátce po oznámení Spojených států, ale nezmínil se o dalších zemích, o nichž tvrdí, že tento krok zvažují.

"Jsem potěšen, když říkám, že existuje nejméně půl tuctu zemí, které v současné době vážně mluví o tom, že přesunou svá velvyslanectví do Jeruzaléma," řekl Netanjahu.

Prvních deset velvyslanectví, která se mají přemístit do Jeruzaléma, bude mít "preferenční zacházení", dodal izraelský premiér, aniž vysvětlil, co tím myslí.

USA formálně přesunou velvyslanectví do budovy generálního konzulátu a velvyslanec tam bude zřejmě jednou týdně dojíždět. V zásadě ale celý aparát zůstane v Tel Avivu, dokud si USA novou ambasádu v Jeruzalémě nepostaví. To může trvat několik dalších let.

Izraelská televize Channel 10 v polovině března tvrdila, že i Česká republika začala zjišťovat možnosti pro přesun svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V ČR je podle izraelské televize pro přesun velvyslanectví zatím prezident Miloš Zeman, ale nikoli premiér Andrej Babiš.

Podle izraelských sdělovacích prostředků izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron v tajném vzkazu izraelskému ministerstvu zahraničí napsal, že ČR zahájila vnitřní vyhodnocování možností a rizik spojených s přesunem ambasády. Meron ve vzkazu údajně uvedl, že ČR je možnosti přesunu otevřenější vzhledem k tlaku, který Izrael vyvíjí po ohlášení USA a Guatemaly o přemístění jejich zastupitelských úřadů do Jeruzaléma.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dřevěné rakve s obrázky dětí: V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu

13.08.2018 19:52 Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51…

Chameneí zakázal rozhovory s USA: Američané jsou cynikové, šíří jen…

13.08.2018 14:07 Teherán - Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes striktně vyloučil možnost, že by Írán využil…

Írán představil novou balistickou raketu, radary ji prý nezachytí

13.08.2018 13:15 Teherán - Írán dnes oznámil, že dosáhl soběstačnosti ve všech oblastech obrany a pochlubil se novou…

Osamělí vlci už netáhnou. Novou tváří terorismu jsou rodiny

13.08.2018 12:01 Káhira - Ačkoliv v posledních měsících výbušné téma terorismu poněkud zmizelo z titulních stránek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama