U Dúmy byl prý spatřen vůz mezinárodní organizace

Damašek - V blízkosti místa údajného chemického útoku na syrské město Dúmá byl dnes v doprovodu ruských vojenských policistů spatřen vůz s poznávací značkou typickou pro mezinárodní organizace. S odkazem na nejmenovaného svědka o tom informovala agentura Reuters. Podle dřívějšího sdělení Reuters mělo jít o vůz OSN, agentura nicméně později uvedla, že zřejmě šlo pouze o automobil blíže nespecifikované mezinárodní organizace.

Přidejte svůj názor

Konvoj OSN

Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají. Vyšetřovatelé z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do Sýrie dorazili o víkendu, dosud se ale do Dúmy k vyšetření útoku nedostali.

Bezpečnostní tým OSN, který do Dúmy přijel jako předvoj mise OPCW, před třemi dny Dúmu opustil, když se stal terčem střelby neznámých útočníků.

Experti z OPCW, kteří byli pověřeni hledáním stop po údajném chemickém útoku, se do Dúmy nedostali, přestože do Damašku přijeli už o víkendu. Odklad mise Damašek a jeho spojenec Moskva mimo jiné zdůvodnily bezpečnostními riziky.

Francouzské ministerstvo zahraničí v úterý dalo najevo obavu, že důkazy o chemickém útoky z Dúmy mizí, zatímco vyšetřování se odkládá. Moskva obvinění z maření práce mezinárodních expertů odmítá.

Americký ministr obrany Jim Mattis obvinil z maření práce vyšetřovatelů OPCW syrskou vládu. Damašek je podle něj známý tím, že "se snaží odklidit důkazy předtím, než se na místo dostane tým vyšetřovatelů".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dřevěné rakve s obrázky dětí: V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu

13.08.2018 19:52 Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51…

Chameneí zakázal rozhovory s USA: Američané jsou cynikové, šíří jen…

13.08.2018 14:07 Teherán - Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes striktně vyloučil možnost, že by Írán využil…

Írán představil novou balistickou raketu, radary ji prý nezachytí

13.08.2018 13:15 Teherán - Írán dnes oznámil, že dosáhl soběstačnosti ve všech oblastech obrany a pochlubil se novou…

Osamělí vlci už netáhnou. Novou tváří terorismu jsou rodiny

13.08.2018 12:01 Káhira - Ačkoliv v posledních měsících výbušné téma terorismu poněkud zmizelo z titulních stránek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama