Řecko poskytuje úkryt Gülenovým stoupencům, tvrdí Turecko

Ankara - Řecko poskytuje bezpečný úkryt stoupencům duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování předloňského pokusu o puč. Prohlásil to dnes turecký premiér Binali Yildirim, podle něhož Turci podezřelí z napojení na Gülena začínají vnímat sousední zemi jako bezpečné útočiště. Řecký přístup podle něho může zhoršit vztahy obou spojenců z NATO, které dlouhodobě rozdělují některá sporná témata.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Muhammed Fethullah Gülen je turecký islámský učenec, myslitel, intelektuál, aktivista, teolog, autor a básník, obhájce vzdělání a emeritní kazatel. Je vůdcem náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů.

Yildirim reagoval na čtvrteční rozhodnutí řeckého nejvyššího soudu, který schválil propuštění z vazby jednoho z osmi tureckých vojáků, již prchli za hranice krátce po nezdařeném puči proti prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi v létě 2016 a požádali v Řecku o azyl.

"To, co dělá Řecko, poškozuje naše přátelství," řekl dnes podle listu Hürriyet premiér novinářům. Atény posledními kroky dávají najevo, že "ochraňují členy FETÖ, kteří se aktivně podíleli na pokusu o převrat", prohlásil Yildirim, který použil zkratku používanou tureckými úřady pro skupinu lidí spojenou s Gülenem. Ankara ji označuje za teroristickou organizaci.

Propuštěný turecký voják je jedním z osmi členů posádky vrtulníku, kteří byli obviněni z přímé účasti na pučistické akci. Všichni prchli do Řecka, kde požádali o azyl. Ten jim byl nejprve udělen, ale po odvolání řecké vlády jim soud azyl odňal. Nejvyšší soud o něm bude rozhodovat začátkem května. Do té doby má propuštěný voják omezen pohyb po Řecku a musí se denně hlásit úřadům. Podle některých médií by měl soud brzy propustit i další vojáky.

Ankara požaduje vydání celé osmičky a postup řecké justice ji popudil. Podle dnešního prohlášení tureckého ministerstva zahraničí dávají Atény najevo, že "ochraňují osnovatele puče".

Turecké úřady po neúspěšném pokusu části armády o převrat zesílily pronásledování údajných příznivců hnutí Gülena, který žije v USA a jehož vydání Ankara zatím neúspěšně požaduje. Za více než půldruhého roku bylo v souvislosti s pokusem o převrat propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160.000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50.000 osob skončilo za mřížemi.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dřevěné rakve s obrázky dětí: V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu

13.08.2018 19:52 Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51…

Chameneí zakázal rozhovory s USA: Američané jsou cynikové, šíří jen…

13.08.2018 14:07 Teherán - Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes striktně vyloučil možnost, že by Írán využil…

Írán představil novou balistickou raketu, radary ji prý nezachytí

13.08.2018 13:15 Teherán - Írán dnes oznámil, že dosáhl soběstačnosti ve všech oblastech obrany a pochlubil se novou…

Osamělí vlci už netáhnou. Novou tváří terorismu jsou rodiny

13.08.2018 12:01 Káhira - Ačkoliv v posledních měsících výbušné téma terorismu poněkud zmizelo z titulních stránek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama