Tisíce Syřanů hledají své příbuzné, Červený kříž je zavalen žádostmi o pomoc

Damašek - Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) je zavalen žádostmi Syřanů, kteří potřebují pomoc při hledání svých blízkých. Novinářům to řekl šéf této organizace Peter Maurer. Podle něj MVČK dostal v minulém půlroce 13.000 takových žádostí. Syrská válka trvá od roku 2011 a podle bilance OSN má přes 360.000 obětí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Válka v Sýrii

Maurer řekl, že žádostí nebývalo přibylo, donedávna se jejich počet pohyboval v řádu stovek. Situaci připisuje faktu, že syrští uprchlíci se postupně vracejí do míst, kde se už nebojuje, a hledají své rodiny. Žádosti přicházejí z celého syrského území, ale také z okolních zemí i odjinud. Zatím se podařilo sjednotit velmi málo rodin, podle Maurera kolem padesáti.

"Chceme rozšířit své kapacity, abychom mohli prověřit další detaily těch žádostí. Nemáme přístup do vojenských věznic a do zařízení tajné služby a v této chvíli ani do věznic spravovaných opozicí," upozornil Maurer.

Navíc se podle něj pátrá i po pohřešovaných cizincích, kteří přišli do Sýrie bojovat na straně Islámského státu a Al-Káidy. Maurer řekl, že pracovníci MVČK dostali možnost sejít se s opozičními bojovníky, které zadržují na severu Sýrie kurdské jednotky, jež se podílely na boji proti radikálům. Stejně tak personál MVČK dostal možnost hovořit s příbuznými těchto bojovníků. Jejich rodiny jsou nyní soustředěny do táborů.

Podobný tlak rodin při hledání pohřešovaných příbuzných existuje také v Jemenu a Iráku, upozornil Maurer.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ambasády USA v Ankaře se střílelo, policie útočníka rychle dopadla

20.08.2018 17:40 Aktualizováno Ankara - V době napjatých turecko-amerických vztahů došlo k novému incidentu. Útočník dnes časně…

Zemřel izraelský bojovník za mír Uri Avnery. Kvůli Arafatovi čelil…

20.08.2018 12:45 Tel Aviv - V noci na dnešek po mozkové mrtvici zemřel v Tel Avivu někdejší izraelský levicový…

Afghánský prezident vyhlásil tříměsíční příměří s Tálibánem

19.08.2018 22:06 Aktualizováno Kábul - Afghánský prezident Ašraf Ghaní oznámil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán v…

Americká armáda sdělila, do kdy nechá své jednotky v Iráku

19.08.2018 17:58 Abú Zabí - Americké síly zůstanou v Iráku tak dlouho, dokud to bude nutné, aby pomohly stabilizovat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama