V Sýrii jsme jenom čekali na smrt, tady se nás lidé straní, vypráví mladá Syřanka

Glasgow - Laura Wadhaová je mladá studentka filmařské školy. Její kořeny jsou napůl skotské a napůl syrské. Když se rozhodla studovat filmařinu, její syrský dědeček ji nabádal, aby pomocí filmů pomáhala lidem. A tehdy dostala Laura myšlenku na svůj filmařský debut.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

V krátkém filmu nazvaném Flight (Let) se Laura věnuje své tetě a svým dvěma neteřím, Meře a Marii. Ty žijí ve válkou sužované Sýrii a chtějí se za každou cenu dostat do Evropy. „Tady jenom čekáme na smrt.“ říká na začátku filmu Lauřina teta.

„Musíme se vydat přes moře do Athén. Plno lidí při tom zemře, ale je to naše jediná šance. Musíme to zkusit.“ dodává. Celý film se skládá z videí natočených na mobilní telefon nebo VHS kazety a je podkreslen záznamy videochatů mezi Laurou a jejími příbuznými přes aplikaci Skype.

Lauřina teta a její dvě dcery nakonec strastiplnou cestu přes Středozemní moře zvládly. Do Řecka dorazily vyčerpané na pokraji sil, ale živé. Posléze se dostaly až do Švédska, kde nalezly nový domov. Obě neteře se za krátkou dobu dokonce naučily švédsky.

„Jsem hrozně šťastná, že jsem ve Švédsku. Je mi jedno, co mi kdo říká. I když občas slyším, že Syřané jsou špinaví. Jsem hlavně ráda, že jsme to dokázaly.“ říká ve filmu Lauřina teta. Situace ale není tak růžová. Dívky mají problém se začlenit a ve škole se jich ostatní děti straní.

„Vadí mi, když se mě lidé ptají na Sýrii. Někdy je mi z toho až do pláče, protože se mi pořád v noci zdají sny o válce.“ vykládá pro server The Atlantic Maria. „Už dál nechci být Arabkou.“ dodává a ilustruje tím tak, jak moc by chtěla do třídy zapadnout.

Podle filmové kritičky Emily Buderové je film výjimečný tím, že anonymnímu a vzdálenému příběhu syrské občanské války dává tváře a jména konkrétních lidí. Sýrie přitom podle Laury Wadhaové není jen válka a utrpení. „Doufám, že díky Letu diváci uvidí i trochu jinou Sýrii, než jen tu, jakou jim ukazují média ve zprávách.“ říká filmařka.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hrozí Turecku pomstou, chce další ekonomické sankce

17.08.2018 13:31 Aktualizováno Washington/Ankara - USA ve čtvrtek pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara…

Saúdská Arábie poskytla obří sumu na obnovu Sýrie, chce zabránit návratu IS

17.08.2018 08:37 Rijád - Saúdská Arábie poskytla 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) na obnovu severovýchodní Sýrie…

Zažehne Rusko válku mezi Izraelem a Íránem? Z nepříznivé situace může…

17.08.2018 06:30 Moskva - Konflikt na Blízkém východě zřejmě nikdy neskončí, jak ukazuje vývoj událostí posledních…

Turecko vyjde z krize liry silnější, banky jsou zdravé, slibuje ministr…

16.08.2018 19:17 Istanbul - Turecký ministr financí Berat Albayrak dnes při konferenčním hovoru uklidňoval tisíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama