Inspektoři OPCW se vrátili ze syrské Dúmy do Evropy

Damašek - Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří byli pověřeni vyšetřováním dubnového útoku na syrskou Dúmu, se vrátili ze Sýrie do Evropy. S odvolání na diplomatické zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. V Dúmě zemřelo při útoku na 40 civilistů a podle syrské opozice a některých západních zemí byly použity chemikálie, což popírá Damašek i spojenecká Moskva.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Chemické zbraně

Inspektoři podle zdroje Reuters odebrali na dvou místech vzorky a hovořili se svědky. Vzorky budou prověřeny v laboratoři OPCW v Nizozemsku a poskytnuty k testům také dalším laboratořím, které s OPCW spolupracují. Výsledky jsou obvykle k dispozici do tří až čtyř týdnů. OPCW má za úkol pouze určit, zda byly použity zakázané chemické látky, nebo nikoli, a kdo je případně použil.

Útok byl spáchán 7. dubna a Spojené státy, Británie a Francie o týden později provedly odvetný raketový útok na vybrané cíle v Sýrii. Rusko vehementně popírá použití chemických zbraní v Dúmě a tvrdí, že symptomy lidí byly naaranžované, aby vypadaly jako zasažení chemickou látkou. Ruská delegace do sídla OPCW přivedla několik Syřanů, kteří měli tento výklad doložit. Několik členských států této organizace ale tehdejší schůzku OPCW bojkotovalo a postup Ruska označilo za hrubou propagandu.

Británie, USA, Francie, Německo a některé další země v prohlášení uvedly, že materiál odebraný na místě a dosavadní poznatky potvrzují výklad, podle nějž byly v Dúmě použity chemické zbraně.

Šéf OPCW Ahmet Üzümcü ve čtvrtečním rozhovoru s listem Financial Times řekl, že inspektoři budou některé oběti exhumovat, aby mohli z těl odebrat i biologické vzorky. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že inspektoři OPCW v Dúmě svou práci skončili.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dřevěné rakve s obrázky dětí: V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu

13.08.2018 19:52 Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51…

Chameneí zakázal rozhovory s USA: Američané jsou cynikové, šíří jen…

13.08.2018 14:07 Teherán - Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes striktně vyloučil možnost, že by Írán využil…

Írán představil novou balistickou raketu, radary ji prý nezachytí

13.08.2018 13:15 Teherán - Írán dnes oznámil, že dosáhl soběstačnosti ve všech oblastech obrany a pochlubil se novou…

Osamělí vlci už netáhnou. Novou tváří terorismu jsou rodiny

13.08.2018 12:01 Káhira - Ačkoliv v posledních měsících výbušné téma terorismu poněkud zmizelo z titulních stránek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama