Krvavá demonstrace v Gaze: Izraelci zastřelili jednoho protestujícího

Gaza - Při izraelské palbě na hranici s Gazou byl zabit jeden Palestinec, dalších 49 jich bylo zraněno. S odkazem na zdravotnické zdroje v Gaze o tom informovala agentura AP. Podle agentury AFP je dnešní obětí čtyřicetiletý muž, který byl střelen do hrudníku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Palestina, pásmo Gazy

Palestinci na hranici Pásma Gazy a Izraele dnes už sedmý pátek v řadě demonstrují za možnost vrátit se na území, která byla domovem jejich předků, a protestují proti svým otřesným životním podmínkám a blokádě enklávy. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo při protestech dosud zabito 53 Palestinců. Agentura Reuters dříve informovala o více než 40 obětech protestů a 1700 zraněných.

Podle dřívějšího sdělení palestinských zdravotnických zdrojů při dnešních protestech izraelští vojáci postřelili 15 Palestinců; čtyři z nich včetně 16letého chlapce jsou v kritickém stavu.

Protestující Palestinci směrem k izraelské hranici, kterou střeží ozbrojení izraelští vojáci, házeli kameny a zapalovali na místě pneumatiky. Podle AP demonstrantů bylo několik stovek. Gaza už deset let čelí izraelské a egyptské blokádě. Nemocnice v pásmu se potýkají s častými výpadky proudu a nejsou schopny těžce nemocným pacientům poskytnout adekvátní lékařskou péči. V enklávě je rovněž vysoká nezaměstnanost.

Agentura AP připomněla, že palestinský Hamás, který pásmu vládne, uvedl, že za tři dny se bude konat pochod desítek tisíc lidí, kteří překročí hranici a vstoupí do Izraele. Vůdce Hamásu Jahjá Sinvár tento týden řekl, že dav nebude ozbrojen a bude protestovat v klidu. Popsal ho ale jako "hladového tygra". Pondělní akce bude zároveň protestem proti přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, o čemž rozhodl americký prezident Donald Trump. Izrael v roce 1967 obsadil a později anektoval převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který si Palestinci nárokují jako hlavní město budoucího státu.

Izrael varoval, že nedopustí narušení svých hranic. Navzdory mezinárodní kritice při minulých protestech vojáci stříleli na demonstranty, které považovali za hlavní "buřiče". Ochránci lidských práv zdůrazňují, že používat potenciálně smrtelné zbraně proti neozbrojeným demonstrantům je nelegální. Izrael opakuje, že má právo se bránit, a uvádí, že Hamás protesty používá jako záminku pro prolomení hranic.

Současné palestinské protesty začaly koncem března a mají trvat nejméně do výročí vzniku Izraele, které připadá na 14. květen. Vznik Izraele vnímají Palestinci jako Nakbu, neboli katastrofu, kdy během první arabsko-izraelské války v roce 1948 z nového státu uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců.

V minulých případech Palestinci na izraelské vojáky střežící hranici házeli zápalné lahve a kamení a přes hranici také pouštěli draky s hořlavinami, aby způsobili požár. V jednom případě se jim to podařilo a Izraelci s plameny bojovali mnoho hodin.

Dnes se o podobnou akci, jenže v opačném směru, pokusila skupina izraelských radikálů, která chtěla vypustit zápalné draky do Pásma Gazy. Vojáci tři osoby zatkli. Hořlavina se do pásma nedostala, spadla v Izraeli a způsobila požár u kibucu Nahal Oz u hranice. Policie ohlásila, že požár se podařilo uhasit. "Jsou extremisté a jsou idioti. Nejhorší je kombinace obojího," řekl k dnešnímu incidentu izraelský poslanec za Sionistický svaz Amir Perec.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Iráku se zřítil vojenský vrtulník, zahynul člen mezinárodní koalice…

20.08.2018 20:12 Bagdád - Při pádu vojenského vrtulníku v Iráku zahynul i člen mezinárodní koalice pod velením…

Muslimové při pouti do Mekky láteří, arabští vůdci to schytali za Jeruzalém

20.08.2018 19:35 Rijád - Saúdská Arábie, která organizuje každoroční muslimskou pouť do Mekky zvanou hadždž,…

U ambasády USA v Ankaře se střílelo, policie útočníka rychle dopadla

20.08.2018 17:40 Aktualizováno Ankara - V době napjatých turecko-amerických vztahů došlo k novému incidentu. Útočník dnes časně…

Zemřel izraelský bojovník za mír Uri Avnery. Kvůli Arafatovi čelil…

20.08.2018 12:45 Tel Aviv - V noci na dnešek po mozkové mrtvici zemřel v Tel Avivu někdejší izraelský levicový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama