Pro muslimy je Jeruzalém věčná lest Západu? Arabista si podal Trumpa

NÁZOR - Otevření americké ambasády v Jeruzalémě je nebezpečné, unáhlené a krutě necitlivé vůči Palestincům, tvrdí arabista James Zolby v komentáři pro server CNN. Předseda Amerického arabistického institutu konstatuje, že usmívající se izraelští a američtí hosté na slavnostním pondělním otevření velvyslanectví kontrastující s krvavými protesty na hranicích pásma Gazy, kde izraelská armáda zabila desítky demonstrantů, jen potvrzují, jak dalece je Trumpova administrativa vzdálena realitě.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Peklo v Gaze: Izraelští vojáci střílí do Palestinců

Bezmyšlenkovité jednání

Skutečnost, že Bílý dům na ceremoniál pozval i dva pastory známé svými netolerantními výroky vůči jiným náboženstvím, především islámu, považuje Zolby za další důkaz bezmyšlenkovitého jednání současné americké administrativy.  

"Ačkoliv jsme již všichni unavení z poslouchání mantry 'toto je konec mírového procesu', Trumpovo rozhodnutí může skutečně zatlouct hřebíček do rakve jakéhokoliv sjednatelného řešení," deklaruje arabista. Zdůrazňuje, že žádný mírový proces nyní neprobíhá, jelikož ho nahradilo čekání Izraelců i Palestinců na "dohodu století", kterou měli připravit Trumpovi spolupracovníci.

Tak tomu alespoň bylo do Trumpova prosincového oznámení o Jeruzalému a od té doby se situace jen zhoršuje, uvádí odborník. Poukazuje, že od začátku novodobého "mírového procesu" veškeré úsilí podkopávaly dva fatální problémy - asymetrický poměr sil ve prospěch Izraele a stranění Spojených států židovskému státu.

Trumpův krok podtrhl oba tyto problémy, jelikož povzbudil a odměnil nejtvrdší a nejvíce neústupné síly v Izraeli, zatímco oslabil a zkompromitoval ty palestinské a arabské politiky, kteří v USA vkládali naděje, vysvětluje expert. Dodává, že Washington pod současným prezidentem ani nepředstírá, že je nestranným zprostředkovatelem, a proto následné Trumpovy apely, aby se obě strany nadále zaměřovaly na dosažení míru, nemohou působit věrohodně.

"Je třeba připomenout, že když Kongres schválil v roce 1995 zákon o ambasádě v Jeruzalémě, jeho republikánští autoři spolupracující s izraelskou stranou Likud, tedy konzervativní stranou, ho považovali za otrávenou pilulku, která bude sabotovat tehdy sotva funkční mírové rozhovory v Oslu," píše arabista. Tvrdí, že zákon byl fackou republikánů a Likudu tehdejšímu izraelskému premiérovi Jicchaku Rabonovi a americkému prezidentovi Billu Clintonovi.

Důvod, proč američtí prezidenti Clinton, Bush a Obama využívali podmiňovací ustanovení zákona k odkládání jeho realizace, spočíval podle Zogbyho právě ve snaze zbavit se oné jedovaté pilulky a zachránit důvěryhodnost USA v mírovém procesu. "Ta pilulka byla nyní polknuta," konstatuje odborník.

Symbol pro muslimy po celém světě

Autoři zákona a americké i izraelské síly odmítající mírový proces věděli, že s Jeruzalémem si nelze zahrávat, jelikož je klíčem pro výklad všech tří abrahámovských náboženství, zdůrazňuje expert. Připomíná, že z tohoto důvodu původní plán OSN na rozdělení Palestiny ponechal město stranou coby mezinárodní oblast a když Izrael v roce 1948 obsadil západní část Jeruzaléma a následně ji vyhlásil svou metropolí, mezinárodní společenství to odmítlo uznat.

Poté Izrael v roce 1967 anektoval podstatnou část palestinského území a vyhlásil nedělitelnost západní a východní části města, neboli "Velký Jeruzalém", přičemž mezinárodní společenství tento koncept "věčné, celistvé metropole" židovského státu opět nepřijalo, poukazuje Zogby. Deklaruje, že Trumpův postup ovšem dává americké razítko na jednostranná izraelská rozhodnutí, která jdou proti rezolucím OSN a dalších mezinárodních organizací.

"Pro Araby a muslimy po celém světě se Jeruzalém stal mocným symbolem reprezentujícím století úskoků Západu," varuje arabista. Podotýká, že podobně jako celá palestinská otázka, Jeruzalém evokuje porušené sliby, brutální okupaci imperiálními a koloniálními mocnostmi, ztrátu kontroly nad svou historií a odpírání základních práv, a tudíž zraňuje srdce Arabů a muslimů, která se nikdy nezahojí, zatímco Trump svým bezohledným krokem jen přisypal sůl do těchto ran.   

Apely na Palestince, aby zůstali v klidu, kterými americký prezident doplnil svou provokaci, proto Zogby  považuje za absurdně necitlivé a ponižující, jelikož Trump v praxi říká, že ho utrpení Palestinců ani nespravedlnost a nezákonnost izraelských kroků nezajímají, přičemž Palestinci by se s nimi měli tiše smířit.

Někteří mohou otevření americké ambasády v Jeruzalémě oslavovat jako "splnění slibu" Trumpem, připouští odborník. Dodává, že drtivá většina světa si nicméně tento den bude pamatovat jako moment, kdy Trumpova administrativa ztvrdila americkou roli účastníka v izraelském projektu odpírání práv Palestinců a uštědřila další kritickou ránu již tak slabé vyhlídce na mír.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael znovu otevřel klíčový přechod do Pásma Gazy, násilnosti utichly

15.08.2018 18:54 Aktualizováno Jeruzalém - Izrael po třech dnech, které se obešly bez násilí, znovu otevřel hraniční přechod Kerem…

Erdogan telefonoval Merkelové, v září by měl přijet do Berlína

15.08.2018 17:19 Berlín/Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s kancléřkou…

Oni mají dolary, my máme Boha, hřímá Erdogan. Jenže ten má menší hodnotu…

15.08.2018 15:41 Ankara - Turecko se nachází v svízelné ekonomické situaci. Lira silně padá a turecké odpovědné…

Turecký soud zamítl další odvolání amerického pastora. Bude Trump vyvádět?

15.08.2018 11:57 Ankara - Turecký soud dnes znovu odmítl propustit z domácího vězení amerického pastora Andrewa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama