Nová řež mezi Izraelci a Palestinci, tentokrát na Západním břehu Jordánu

Ramalláh - Několik set Palestinců se dnes střetlo na Západním břehu Jordánu s izraelskými vojáky, kteří zasahovali proti protestům vyhlášeným na den, který si Palestinci každoročně připomínají jako národní katastrofu. V Betlémě k protestu přišlo asi 200 lidí a zhruba sto jich bylo v Ramalláhu.

Přidejte svůj názor

Izraelská armáda se chystá k útoku

Palestinci si vždy 15. května připomínají nakbu, katastrofu, za kterou označují vznik Izraele, založeného před 70 lety. Tehdy své domovy opustily tisíce jejich předků a celé rodiny dodnes žijí jako uprchlíci v provizorních podmínkách.

V Ramalláhu se připomnělo 70. výročí odchodu Palestinců do diaspory sedmdesátisekundovým houkáním sirén. Veškerý provoz a činnost se na tuto dobu zastavily, i když na některých místech sirény fungovaly špatně a nebylo je téměř slyšet.

Demonstranti v Ramalláhu a v Betlémě vytvořili hustý kouř pálením pneumatik. Házeli na vojáky kameny a Izraelci zasahovali slzným plynem.

Dnešní protest se koná v rámci generální stávky, kterou vyhlásil předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.

Palestinci uspořádali v pondělí zásadní protiizraelský protest u hranice Pásma Gazy a Izraele. Izraelští vojáci při něm zabili téměř 60 účastníků.

Palestinská agentura Wafa oznámila, že Abbás byl dnes hospitalizován v Ramalláhu a podrobí se operaci ucha. Propuštěn má být ještě dnes. Zdravotní stav třiaosmdesátiletého politika a silného kuřáka je v posledních měsících předmětem spekulací. Rozvinuly se po jeho únorové hospitalizaci v USA. Abbás byl zvolen do čela samosprávy v roce 2005 na čtyři roky, ale protože se na palestinských územích nekonají volby, zůstává ve funkci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hrozí Turecku pomstou, chce další ekonomické sankce

17.08.2018 13:31 Aktualizováno Washington/Ankara - USA ve čtvrtek pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara…

Saúdská Arábie poskytla obří sumu na obnovu Sýrie, chce zabránit návratu IS

17.08.2018 08:37 Rijád - Saúdská Arábie poskytla 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) na obnovu severovýchodní Sýrie…

Zažehne Rusko válku mezi Izraelem a Íránem? Z nepříznivé situace může…

17.08.2018 06:30 Moskva - Konflikt na Blízkém východě zřejmě nikdy neskončí, jak ukazuje vývoj událostí posledních…

Turecko vyjde z krize liry silnější, banky jsou zdravé, slibuje ministr…

16.08.2018 19:17 Istanbul - Turecký ministr financí Berat Albayrak dnes při konferenčním hovoru uklidňoval tisíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama