Zastavte násilí, vyzývá Moskva Izraelce i Palestince

Moskva/Ankara/Jeruzalém/Gaza - Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k ukončení násilí mezi Izraelci a Palestinci. Putin to řekl v dnešním telefonátu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, v němž oba politici vyjádřili znepokojení nad vysokým počtem obětí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Palestina, pásmo Gazy

Od pondělka přišlo při palestinských protestech na hranici Pásma Gazy o život 62 Palestinců. Zástupce hnutí Hamás, které pásmu vládne, dnes řekl, že z těchto 62 obětí bylo 50 členů Hamásu.

Putin řekl, že je třeba obnovit mírový proces a vyhnout se násilí. Moskva vyzvala Izraelce a Palestince, aby se zdrželi dalších provokací, které by mohly situaci ještě zhoršit. Ministr zahraničí Sergej Lavrov se rovněž pozastavil nad vysokým počtem obětí, ale konstatoval také, že část viny nese Hamás. Extremisté podle něj zneužívají civilisty k protiizraelským protestům, i když existuje riziko, že se protesty zvrhnou v násilnosti.

Zástupce Hamásu Saláh Bardavíl dnes přiznal, že nejméně 50 z obětí byli členové jeho hnutí. Tři své oběti přiznala další extremistická skupina z Pásma Gazy Islámský džihád.

Mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus řekl, že to dokazuje to, co mnozí nechtějí slyšet, totiž že protesty organizoval Hamás a vydával je za poklidné demonstrace, což "nemůže být pravdě vzdálenější".

Konrikus zároveň přiznal, že propagandisticky z událostí vytěžil víc Hamás než Izrael, kterému se nepodařilo veřejnosti a světu dostatečně vysvětlit důvod násilí a pohled z izraelské strany. "Nedokázali jsme vysvětlit, co bráníme. Zvítězilo pojetí palestinské strany. Vysoký počet obětí nám prokázal špatnou službu," řekl mluvčí. Zastával se ale vojáků a tvrdil, že na hranici byli nasazeni odstřelovači, kteří se chovají profesionálně a jednají jenom na přesný rozkaz, nikoli ve snaze zabíjet za každou cenu.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael znovu otevřel klíčový přechod do Pásma Gazy, násilnosti utichly

15.08.2018 18:54 Aktualizováno Jeruzalém - Izrael po třech dnech, které se obešly bez násilí, znovu otevřel hraniční přechod Kerem…

Erdogan telefonoval Merkelové, v září by měl přijet do Berlína

15.08.2018 17:19 Berlín/Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s kancléřkou…

Oni mají dolary, my máme Boha, hřímá Erdogan. Jenže ten má menší hodnotu…

15.08.2018 15:41 Ankara - Turecko se nachází v svízelné ekonomické situaci. Lira silně padá a turecké odpovědné…

Turecký soud zamítl další odvolání amerického pastora. Bude Trump vyvádět?

15.08.2018 11:57 Ankara - Turecký soud dnes znovu odmítl propustit z domácího vězení amerického pastora Andrewa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama