Palestinská diplomacie žádá stažení velvyslanců arabských zemí z USA

Káhira - Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí dnes vyzval arabské země, aby odvolaly své velvyslance ze Spojených států. Řekl to na mimořádném jednání Ligy arabských států (LAS) svolaném na žádost Saúdské Arábie kvůli událostem v Pásmu Gazy a také kvůli přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma. Ministři zahraničí členských zemí LAS v závěrečném prohlášení požádali Radu bezpečnosti OSN, aby "sestavila mezinárodní komisi, která vyšetří poslední události v Gaze".

Přidejte svůj názor

Palestina

Palestinská samospráva na protest proti otevření americké ambasády odvolala svého zástupce z Washingtonu v úterý.

"Arabské státy nepoškodí, jestliže společně povolají své velvyslance z Washingtonu ke konzultacím," řekl Málikí. Dodal také, že by si arabské vlády měly předvolat americké velvyslance ve svých zemích a "připomenout jim, že Arabové přesun amerického velvyslanectví odmítají". Málikí řekl, že v minulosti se členské země LAS shodly na tom, že přeruší vztahy s jakoukoli zemí, která své velvyslanectví přesune do Jeruzaléma.

USA nové velvyslanectví otevřely v pondělí. Tentýž den se konaly na hranici Pásma Gazy mohutné protesty Palestinců, proti nimž zakročili izraelští vojáci; šest desítek demonstrantů přišlo o život a stovky byly zraněny.

Jak na Málikího výzvu arabské země zareagují, zatím není jasné. Jak připomenula agentura Reuters, někteří členové ligy, například Saúdská Arábie nebo Egypt, mají s USA pevné vztahy.

V Izraeli má většina zemí svá velvyslanectví v Tel Avivu, i když Izrael sjednotil Jeruzalém a označil ho za své nedělitelné hlavní město. Status Jeruzaléma se měl dořešit při izraelsko-palestinských mírových jednáních; Palestinci chtějí, aby se východní část stala hlavním městem budoucí Palestiny.

Palestinská samospráva ve středu stáhla své velvyslance ze čtyř evropských států, které poslaly své zástupce buď na otevření amerického velvyslanectví nebo na předcházející nedělní recepci. Týká se to České republiky, Rumunska, Rakouska a Maďarska.

Na dnešním zasedání Ligy arabských států se hovořilo také o izraelském zásahu proti palestinským demonstrantům z Pásma Gazy. Generální tajemník ligy Ahmad Abúl Ghajt řekl, že zločiny izraelských vojáků by měly být předmětem mezinárodního vyšetřování.

Tentýž požadavek se objevil v závěrečném prohlášení dnešní schůzky. Spojené státy ale už v pondělí v Radě bezpečnosti zablokovaly přijetí usnesení požadujícího mezinárodní prošetření událostí v Gaze.

"Jsme svědky zásadního porušení mezinárodního práva a zákonnosti," řekl Ghajt. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr odsoudil to, co popsal jako "zaměření izraelské okupace na neozbrojené civilisty". Málikí žádal "mezinárodní ochranu palestinského národa, který je bezbranný proti okupační brutalitě".

LAS se shodla, že "izraelské představitele je třeba za jejich zločiny potrestat a oběti je nutné odškodnit".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Iráku se zřítil vojenský vrtulník, zahynul člen mezinárodní koalice…

20.08.2018 20:12 Bagdád - Při pádu vojenského vrtulníku v Iráku zahynul i člen mezinárodní koalice pod velením…

Muslimové při pouti do Mekky láteří, arabští vůdci to schytali za Jeruzalém

20.08.2018 19:35 Rijád - Saúdská Arábie, která organizuje každoroční muslimskou pouť do Mekky zvanou hadždž,…

U ambasády USA v Ankaře se střílelo, policie útočníka rychle dopadla

20.08.2018 17:40 Aktualizováno Ankara - V době napjatých turecko-amerických vztahů došlo k novému incidentu. Útočník dnes časně…

Zemřel izraelský bojovník za mír Uri Avnery. Kvůli Arafatovi čelil…

20.08.2018 12:45 Tel Aviv - V noci na dnešek po mozkové mrtvici zemřel v Tel Avivu někdejší izraelský levicový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama