Roztržka s Putinem? Írán neplánuje stažení svých sil ze Sýrie

Damašek/Teherán - Írán neplánuje stažení svých jednotek ze Sýrie. Prohlásil to dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Kásemí. Izraelský server The Times of Israel to označil za řídký projev neshody mezi Ruskem a Íránem, dvěma spojenci Damašku. Podle serveru Kásemí reagoval na prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina z minulého týdne.

Přidejte svůj názor

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Při setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem Putin řekl, že po skončení syrské války by měly zahraniční jednotky z této země odejít. Kreml pak vyjasnil, že to zahrnuje také Írán a spojenecký libanonský Hizballáh. Původně se Putinova slova vysvětlovala jako poukaz na přítomnost Američanů v Sýrii.

"Nikdo nemůže Írán nutit udělat cokoli. Dokud budou existovat teroristé a dokud to bude syrská vláda chtít, Írán bude v Sýrii. Odejít by měli ti, kdo tam přišli bez souhlasu syrské vlády," citovala dnes Kásemího íránská agentura Tasním.

Počítáme s tím, že v souvislosti s významnými vítězstvími a úspěchy syrské armády v boji proti terorismu a s vyhlídkou na aktivnější fázi politického procesu budou ze Sýrie zahraniční ozbrojené složky staženy, řekl minulý týden Putin. Alexandr Lavrenťjev, který se účastní jednání o Sýrii, pak vyjasnil, že Putinova slova mířila na USA, Turecko a také na Írán a Hizballáh.

Izrael si tohoto výkladu všímá zejména proto, že jeho vláda se snaží brzdit vliv Iránu v sousední Sýrii. Za Putinem jel 9. května jednat izraelský premiér Benjamin Netanjahu a kromě jiného hájil vojenské akce izraelské armády proti íránským cílům v Sýrii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asadova armáda bombarduje jih Sýrie, z oblasti za dva dny uteklo 12 tisíc…

21.06.2018 21:56 Aktualizováno Damašek - Asadova armáda stupňuje boje v blízkosti hranice s Jordánskem a Golanskými výšinami, jež…

Německo musí být otevřenou zemí, trvá na svém Merkelová. V Jordánsku…

21.06.2018 15:35 Ammán - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes navštívila Jordánsko, kde se setkala s králem…

Netanjahuova manželka byla obviněna. V rezidenci premiéra se děly…

21.06.2018 15:00 Jeruzalém - Sara Netanjahuová, manželka izraelského premiéra, čelí obvinění z podvodného objednání…

Kurdové se začnou stahovat z Manbidže 4. července, Turecko je za humny…

21.06.2018 14:33 Ankara - Kurdské milice se začnou z Manbidže stahovat 4. července. Toto syrské město leží západně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama