Rusko chce pomáhat při odzbrojování KLDR, ostré prohlášení vydal Írán

Singapur - Svět reaguje rozporuplně na dohodu, kterou dnes v Singapuru podepsali americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong un. Například čínské ministerstvo zahraničí navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti KLDR. Rusko chce být nápomocno při jaderném ozbrojování KLDR. Podle Íránu hrozí riziko, že Trump dohodu zruší. Evropa přijala výsledky summitu vesměs kladně.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto

V dokumentu se Kim zavázal ve spolupráci s USA pracovat na úplném jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Trump před summitem v Singapuru opakovaně hovořil o tom, že i přes dosavadní vstřícné kroky Pchjongjangu není prozatím možné sankce vůči Severní Koreji uvolnit. 

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov summit zhodnotil podle RIA Novosti slovy, že "samotná skutečnost, že se toto setkání uskutečnilo, je samozřejmě pozitivní". Ocenil Trumpův slib ukončit válečné hry a dodal, že je nezbytné ukončit provokativní akce, pokud má být uvolněno napětí na Korejském poloostrově. Šéf ruské diplomacie tak komentoval prohlášení šéfa Bílého domu, že Washington zastaví společná vojenská cvičení s Jižní Koreou.

Podle náměstka šéfa ruské diplomacie Sergeje Rjabkova je Moskva připravena pomoci s řešením severokorejského problému. Rusko dnešní ujednání ze Singapuru oceňuje, nicméně upozorňuje, že "ďábel se skrývá v detailu".

"Čím více šancí k řešení problému se naskytne prostřednictvím jednání, tím lépe," zdůraznil také Rjabkov. Vyjádřil zároveň naději, že na významu opět nabudou šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu. Těchto jednání se v minulosti účastnily KLDR, Jižní Korea, Japonsko, USA, Rusko a Čína.

Írán dnes varoval Kim Čong-una, že Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. "Stojíme proti muži, který ruší svůj podpis (smlouvy), když je v zahraničí," uvedl íránský vládní mluvčí Mohammad Bákir Nobacht. Trump v neděli při cestě z Kanady do Singapuru stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7. V květnu Trump vypověděl účast Spojených států na mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015.

"Jít cestou diplomacie je výzvou, ale vždy se vyplatí," uvedla šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová. Cíl je podle ní nadále jasný a to "úplné, ověřitelné a nezvratné jaderné odzbrojení" na Korejském poloostrově. 

zdroj: YouTube

"Vítáme, že se prezident Trump a Kim Čong-un setkali na konstruktivním summitu. Je to důležitý krok ke stabilitě regionu, který je důležitý pro celosvětový hospodářský růst," uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí Boris Johnson, podle kterého ale zbývá ještě mnoho práce. 

Dokument, který dnes Trump a Kim podepsali, je podle francouzské ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauové "významným krokem". Zároveň vyjádřila politování nad chováním USA, které jednají se Severní Koreou, zatímco jadernou dohodu s Íránem v květnu vypověděly. 

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabská koalice dobyla letiště v přístavu Hudajdá, chce odříznout…

20.06.2018 12:31 Saná - Spojenci jemenské vlády získali pod kontrolu letiště v přístavu Hudajdá. Město je klíčové…

V Saúdské Arábii padne tabu: Ženy v neděli usednou za volant, kurzy nabízí…

20.06.2018 08:52 Rijád - V neděli padne v Saúdské Arábii mnohaleté tabu a ženy budou moci usednout za volant. Kurz…

Rázná odveta za rakety: Izraelské stíhačky udeřily v Pásmu Gazy

20.06.2018 07:29 Jeruzalém - Izraelské letouny v noci na dnešek udeřily na 25 cílů v Pásmu Gazy. Šlo o odvetu za 30…

Tvrdá rána pro IS? Koalice pod vedením USA tvrdí, že v Sýrii zabila…

19.06.2018 21:47 Damašek – Další cenné skalpy si dnes připsala mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. V Sýrii…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama