Vražda 14leté Němky: Nové informace a Irák si stěžuje

Irbíl/Berlín – Kauza znásilnění a vraždy 14leté Němky židovského původu Susanny F. má dohru. Podezřelý z její vraždy Ali Bashar byl zadržen kurdskými orgány v Iráku. Kurdové ho obratem poslali do Německa. Jenže podle oficiálních iráckých úřadů bylo jeho vydání nezákonné.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Německo, ilustrační foto

„Ministerstvo zahraničí opakuje, že vydávání podezřelého Aliho Bashara z Kurdistánu v Iráku německým úřadům porušilo právní předpisy kvůli neexistenci smlouvy o vydávání mezi oběma zeměmi,“ cituje mluvčího ministerstva Ahmeda Mahjouba kurdský server Rudaw.

Bagdád poukazuje na to, že vydání Aliho Bašara bylo nelegální, protože výměna a vydávání hledaných osob je „svrchovanou pravomocí federálního ministerstva spravedlnosti". Bashar byl zadržen policií v Duhoku v pátek poté, co německé ministerstvo vnitra kontaktovalo ministerstvo vnitra kurdského regionu.

Mluvčí iráckého ministerstva říká, že Bagdád sice chce spravedlnost, ale podle práva a ústavy - tedy tak, aby nedošlo k „porušení národní svrchovanosti". Kurdský region je poloautonomní region v Iráku. Jeho vláda spolupracuje s Interpolem. Irbíl a Berlín mají dobré diplomatické, obchodní a vojenské vztahy.

Susanna F. zmizela 22. května. Před týdnem našli policisté její tělo v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Podle policie se dívka stala obětí sexuálního a násilného zločinu. Za hlavního podezřelého považuje Bashra, který jako žadatel o azyl žil v Německu i s rodinou od roku 2015.

Bashar i s rodinou utekl do Iráku, kde byl dopaden a v sobotu za doprovodu německé policie eskortován zpět do Německa, kde se stejně jako v Iráku k vraždě dívky pocházející z Mohuče přiznal. Podle DPA však popřel, že by ji znásilnil.

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung také informoval, že podezřelý Iráčan bude souzen jako dospělý. Původně se sice uvádělo, že je mu 20 let, podle nových informací se ale narodil v březnu roku 1997 a nikoli v listopadu 1997, jak se německé úřady dosud domnívaly.

Bashar údajně svůj věk na azylových dokladech zfalšoval, stejně tak si změnil i své jméno a příjmení. To znamená, že mu v době činu bylo už 21 let. A tak mu hrozí tvrdší trest.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

21.06.2018 22:04 Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily…

Asadova armáda bombarduje jih Sýrie, z oblasti za dva dny uteklo 12 tisíc…

21.06.2018 21:56 Aktualizováno Damašek - Asadova armáda stupňuje boje v blízkosti hranice s Jordánskem a Golanskými výšinami, jež…

Německo musí být otevřenou zemí, trvá na svém Merkelová. V Jordánsku…

21.06.2018 15:35 Ammán - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes navštívila Jordánsko, kde se setkala s králem…

Netanjahuova manželka byla obviněna. V rezidenci premiéra se děly…

21.06.2018 15:00 Jeruzalém - Sara Netanjahuová, manželka izraelského premiéra, čelí obvinění z podvodného objednání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama