Arabská koalice druhým dnem bombarduje přístav Hudajdá. 39 mrtvých, civilisté prchají

Aden - Jemenský přístav Hudajdá, který kontrolují šíitští povstalci, je už druhým dnem bombardován koalicí v čele se Saúdskou Arábií. Při bojích asi dva kilometry od jižní brány města přišlo dnes o život 30 rebelů a devět příslušníků provládních sil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

AuF1 a AMX-10P (Royal Saudi Land Force)

Jde zatím o největší bitvu od zapojení mezinárodní koalice do války, která v Jemenu vyvolala jednu z největších humanitárních katastrof na světě. Civilisté prchají k příbuzným na venkov. Mnoho dalších, kteří mimo město rodinu nemají, nemá kam utéci.

zdroj: YouTube

Dva obyvatelé v telefonickém rozhovoru s Reuters uvedli, že koalice s pomocí amerických bitevních vrtulníků Apache bombarduje pobřeží u letiště. OSN se mezitím snaží zabránit uzavření přístavu, přes který do země proudí humanitární pomoc pro 8,4 milionu Jemenců na prahu hladomoru.

Mluvčí koaličních sil Turkí Malkí uvedl, že cílem operace je získat kontrolu nad přístavem a letištěm, ale vojáci nebudou vstupovat do obydlené části města. Získání jediného povstalci kontrolovaného přístavu by mohlo změnit poměr sil v jemenské válce ve prospěch vlády.

Humanitární koordinátorka pro Jemen Lise Grandeová oznámila, že OSN bude i nadále přes Hudajdá Jemen zásobovat humanitární pomocí.

Koalice v minulosti několikrát provoz přístavu zablokovala se zdůvodněním, že Húsíům přes něj proudily zbraně od Íránu. Zároveň ale uvedla, že má plány, jak zabránit humanitární katastrofě a posílí humanitární pomoc, až nad Hudajdá získá kontrolu.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Hrozba zhoršující se humanitární katastrofy by ale mohla tichou podporu Západu ohrozit. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tvrdá rána pro IS? Koalice pod vedením USA tvrdí, že v Sýrii zabila…

19.06.2018 21:47 Damašek – Další cenné skalpy si dnes připsala mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. V Sýrii…

Jemenské provládní síly dobyly část letiště v Hudajdá, desítky povstalců…

19.06.2018 20:36 Aktualizováno Saná - Dobytí přístavu Hudajdá by bylo pro koalici v čele se Saúdskou Arábií zásadním vítězstvím,…

Rozhovory o nové syrské ústavě se jeví jako konstruktivní

19.06.2018 17:23 Ženeva – V Ženevě probíhají další jednání, která se týkají vytvoření syrského ústavního výboru,…

Případ, který šokoval turecké politiky: Štěněti někdo zaživa usekal nohy a…

19.06.2018 10:33 Ankara - Turecká média, veřejnost i politická reprezentace jsou v šoku z případu týrání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama