Asadova armáda bombarduje jih Sýrie, z oblasti za dva dny uteklo 12 tisíc civilistů

Damašek - Asadova armáda stupňuje boje v blízkosti hranice s Jordánskem a Golanskými výšinami, jež okupuje Izrael. Severní oblasti jihosyrské provincie Dará bombardují vládní jednotky. Za posledních 48 hodin uteklo z regionu přes 12.000 civilistů, informuje SOHR.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Válka v Sýrii

Syrská vláda zaměřila pozornost na jihozápad země po porážce povstalců v blízkosti Damašku a také města Homs. O připravované ofenzivě proti odpůrcům režimu v Dará se hovoří několik dní.

Agentura Reuters uvedla, že tyto boje mohou sedm let trvající konflikt ještě vystupňovat. Tuto část Sýrie sleduje také Izrael a ten si nepřeje, aby v blízkosti jeho území operovali Íránci a jejich spojenci, kteří podporují syrskou vládu.

Dosud v této části Sýrie panoval klid díky dohodě o klidu zbraní, na jejímž sjednání se podílelo Rusko jako další spojenec Damašku a také Spojené státy coby spojenec části povstalců a Izraele. Washington nově pohrozil "rozhodným a náležitým opatřením", pokud bude dohoda o klidu zbraní porušena.

OSN dnes v reakci na nejnovější události v prohlášení uvedla, že se obává o bezpečnost asi 750.000 lidí v jihozápadní Sýrii. "Dnes byly hlášeny boje a ostřelování na východě i západě Dará... Včera (ve středu), 20. června, si ostřelování a boje v provincii Dará údajně vyžádaly životy 20 lidí, z toho 11 ve městě Dará (hlavní město stejnojmenné provincie) a mnoho dalších osob bylo raněno," stálo v prohlášení.

USA mezitím varovaly syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojence Rusko, že porušení příměří v jihozápadní Sýrii bude mít vážné následky. Mluvčí amerického ministerstva zahraniční Heather Nauertová uvedla, že Spojené státy jsou velmi znepokojeny zprávami o "eskalujících operacích syrského režimu" v oblasti, kde má platit klid zbraní. Asadova vojska porušila příměří nálety, raketovými útoky a dělostřeleckou palbou, řekla Nauertová a zdůraznila, že by všechny strany měly klid zbraní respektovat. Mluvčí americké diplomacie rovněž vyzvala Rusko, aby Damašek umírnilo.

Témata: Sýrie | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vítěz Putin? Helsinský summit odhalil nečekané souvislosti na Blízkém…

18.07.2018 14:52 Helsinky - Setkání amerického a ruského prezidenta v Helsinkách si vysloužilo velkou pozornost v…

Při útoku na město na západě Sýrie podle SOHR zemřelo 12 lidí

18.07.2018 09:38 Damašek - Při náletech na poslední město jihozápadní Sýrie, které ovládají povstalci, zemřelo…

Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku…

17.07.2018 20:53 Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy.…

Syrští rebelové souhlasí s evakuací dvou vesnic, Asad na oplátku propustí…

17.07.2018 19:39 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes oznámila, že obyvatelé posledních dvou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama