Asadova armáda bombarduje jih Sýrie, z oblasti za dva dny uteklo 12 tisíc civilistů

Damašek - Asadova armáda stupňuje boje v blízkosti hranice s Jordánskem a Golanskými výšinami, jež okupuje Izrael. Severní oblasti jihosyrské provincie Dará bombardují vládní jednotky. Za posledních 48 hodin uteklo z regionu přes 12.000 civilistů, informuje SOHR.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Válka v Sýrii

Syrská vláda zaměřila pozornost na jihozápad země po porážce povstalců v blízkosti Damašku a také města Homs. O připravované ofenzivě proti odpůrcům režimu v Dará se hovoří několik dní.

Agentura Reuters uvedla, že tyto boje mohou sedm let trvající konflikt ještě vystupňovat. Tuto část Sýrie sleduje také Izrael a ten si nepřeje, aby v blízkosti jeho území operovali Íránci a jejich spojenci, kteří podporují syrskou vládu.

Dosud v této části Sýrie panoval klid díky dohodě o klidu zbraní, na jejímž sjednání se podílelo Rusko jako další spojenec Damašku a také Spojené státy coby spojenec části povstalců a Izraele. Washington nově pohrozil "rozhodným a náležitým opatřením", pokud bude dohoda o klidu zbraní porušena.

OSN dnes v reakci na nejnovější události v prohlášení uvedla, že se obává o bezpečnost asi 750.000 lidí v jihozápadní Sýrii. "Dnes byly hlášeny boje a ostřelování na východě i západě Dará... Včera (ve středu), 20. června, si ostřelování a boje v provincii Dará údajně vyžádaly životy 20 lidí, z toho 11 ve městě Dará (hlavní město stejnojmenné provincie) a mnoho dalších osob bylo raněno," stálo v prohlášení.

USA mezitím varovaly syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojence Rusko, že porušení příměří v jihozápadní Sýrii bude mít vážné následky. Mluvčí amerického ministerstva zahraniční Heather Nauertová uvedla, že Spojené státy jsou velmi znepokojeny zprávami o "eskalujících operacích syrského režimu" v oblasti, kde má platit klid zbraní. Asadova vojska porušila příměří nálety, raketovými útoky a dělostřeleckou palbou, řekla Nauertová a zdůraznila, že by všechny strany měly klid zbraní respektovat. Mluvčí americké diplomacie rovněž vyzvala Rusko, aby Damašek umírnilo.

Témata: Sýrie | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty na jihu Iráku se vyhrocují, policie obušky rozehnala demonstraci

17.07.2018 10:22 Bagdád - V jihoiráckých městech již dva týdny probíhají rozsáhlé protesty kvůli chybějícím službám…

Modrá velryba opět útočí? Po smrti dvou dětí zakázala Saúdská Arábie 47…

17.07.2018 08:57 Aktualizováno Rijád - Online hra známá jako Modrá velryba se rozšířila do Saúdské Arábie, kde údajně pod jejím…

Saúdská Arábie otevře ženám leteckou školu

17.07.2018 08:35 Rijád - Ženy v Saúdské Arábii mohou usednout nejen za volant, ale i do kokpitu. Pilotovat se budou…

Írán bude trestat prodej "neislámských" plášťů

17.07.2018 08:25 Teherán - Írán se chystá zavést tvrdé tresty za prodej "neislámských" plášťů pro ženy. Jde…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama