Německo musí být otevřenou zemí, trvá na svém Merkelová. V Jordánsku kritizovala Írán a Asada

Ammán - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes navštívila Jordánsko, kde se setkala s králem Abdalláhem II. Vyslovila se pro omezení podle ní agresivních tendencí Íránu v regionu. Přislíbila Jordánsku půjčku 100 milionů dolarů určenou na řešení vážných ekonomických problémů Jordánska, které čelí náporu syrských uprchlíků.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Na adresu Teheránu Merkelová řekla, evropské země sdílejí obavy z íránského balistického programu. "O agresivních tendencích Íránu se musí nejen mluvit, musíme to naléhavě řešit," uvedla. Abdalláh prohlásil, že na Blízkém východě nezavládne mír, dokud nevznikne Palestina s Jeruzalémem jako hlavní městem.

Jordánsko má za sebou několikadenní protesty vyvolané snahou minulé vlády zvýšit daně. Merkelová přislíbila stomilionovou půjčku nad rámec bilaterální pomoci, která letos dosáhne 442 milionů dolarů. Řekla, že doufá, že tyto dodatečné peníze pomohou Jordánsku provést ekonomické reformy, které očekává za svou pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF). 

Před jednáním s králem se Merkelová sešla s univerzitními studenty a přiznala, že příliv uprchlíků v minulých letech, a to i těch ze Sýrie, v Německu vyvolal debatu o zásadních tématech. "Já jsem na straně těch, a naštěstí je to v Německu většina, kteří si myslí, že musíme být otevřenou zemí," řekla Merkelová a dodala, že "samozřejmě je třeba regulace".

Zmínila se také o plánu syrského prezidenta Bašára Asada požadovat registraci občanů, kteří se budou hlásit v Sýrii o svůj majetek. "Bude-li to zavedeno, je to špatná zpráva pro ty, kteří jsou nyní mimo Sýrii. Děláme vše, co můžeme, aby toto nařízení zavedeno nebylo," řekla Merkelová. Podle ní to zkomplikuje nebo i znemožní návrat uprchlíků. Hovořila už o tom prý s hlavním Asadovým spojencem - ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libyjská hlídka na moři zastavila člun se 40 uprchlíky

22.07.2018 12:30 Tripolis - Libyjská pobřežní hlídka zadržela poblíž libyjského pobřeží loď se 40 uprchlíky.

Izrael evakuoval stovky záchranářů ze západní Sýrie do Jordánska

22.07.2018 10:42 Damašek - Izraelská armáda v noci na dnešek evakuovala ze Sýrie tamní záchranáře a převezla je do…

Osudy žen a dětí Islámského státu? Bezdomovci, které nikdo nechce

22.07.2018 06:03 V jakém postavení jsou mnohdy nevinné ženy a děti Islámského státu, které do něj často rekrutovali…

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama