Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily dvojici poslanců z Německa a Švédska. Potvrdila to dnes Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), z jejíhož pověření měli oba zákonodárci působit jako pozorovatelé. Podle ahentury DPA tak hrozí další zatěžkávací zkouška německo-tureckých vztahů.

Přidejte svůj názor

Turecká vlajka, ilustrační fotografie

Agentura DPA uvedla, že poslanci německé krajně levicové strany Andreji Hunkovi bylo krátce před jeho odletem z Vídně do Ankary sděleno, že mu účast na pozorovatelské misi OBSE nebyla povolena. Chvíli před startem musel vystoupit z letadla.

Hunko byl v Turecku už loni v dubnu jako pozorovatel při referendu, v němž voliči těsně schválili novelu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. V té souvislosti Hunko hovořil o "nedemokratických a neférových podmínkách" hlasování. Turecká vláda ho obvinila ze sympatií vůči zakázané Kurdské straně pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci, a zpochybnila jeho objektivitu.

Poslanec Mustafa Yeneroglu z turecké vládní strany AKP dnes zopakoval, že Hunko je "horlivý podporovatel" PKK. Hunko dnešní zákaz označil za bezprecedentní útok na mezinárodní pozorovatelské mise. Německý ministr zahraničí Heiko Maas podle něj musí u turecké vlády prosadit, aby se mohli němečtí poslanci bez překážek účastnit volebních pozorovatelských misí.

Parlamentní shromáždění OBSE dnes večer potvrdilo, že povolení ke vstupu do země nebylo uděleno ani švédskému poslanci Aminu Jabarovi. Jabar Amin za švédské Zelené dnes agentuře TT řekl, že byl zadržen při příletu na istanbulské letiště a že mu byl zabaven pas.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty na jihu Iráku se vyhrocují, policie obušky rozehnala demonstraci

17.07.2018 10:22 Bagdád - V jihoiráckých městech již dva týdny probíhají rozsáhlé protesty kvůli chybějícím službám…

Modrá velryba opět útočí? Po smrti dvou dětí zakázala Saúdská Arábie 47…

17.07.2018 08:57 Aktualizováno Rijád - Online hra známá jako Modrá velryba se rozšířila do Saúdské Arábie, kde údajně pod jejím…

Saúdská Arábie otevře ženám leteckou školu

17.07.2018 08:35 Rijád - Ženy v Saúdské Arábii mohou usednout nejen za volant, ale i do kokpitu. Pilotovat se budou…

Írán bude trestat prodej "neislámských" plášťů

17.07.2018 08:25 Teherán - Írán se chystá zavést tvrdé tresty za prodej "neislámských" plášťů pro ženy. Jde…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama