Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily dvojici poslanců z Německa a Švédska. Potvrdila to dnes Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), z jejíhož pověření měli oba zákonodárci působit jako pozorovatelé. Podle ahentury DPA tak hrozí další zatěžkávací zkouška německo-tureckých vztahů.

Přidejte svůj názor

Turecká vlajka, ilustrační fotografie

Agentura DPA uvedla, že poslanci německé krajně levicové strany Andreji Hunkovi bylo krátce před jeho odletem z Vídně do Ankary sděleno, že mu účast na pozorovatelské misi OBSE nebyla povolena. Chvíli před startem musel vystoupit z letadla.

Hunko byl v Turecku už loni v dubnu jako pozorovatel při referendu, v němž voliči těsně schválili novelu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. V té souvislosti Hunko hovořil o "nedemokratických a neférových podmínkách" hlasování. Turecká vláda ho obvinila ze sympatií vůči zakázané Kurdské straně pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci, a zpochybnila jeho objektivitu.

Poslanec Mustafa Yeneroglu z turecké vládní strany AKP dnes zopakoval, že Hunko je "horlivý podporovatel" PKK. Hunko dnešní zákaz označil za bezprecedentní útok na mezinárodní pozorovatelské mise. Německý ministr zahraničí Heiko Maas podle něj musí u turecké vlády prosadit, aby se mohli němečtí poslanci bez překážek účastnit volebních pozorovatelských misí.

Parlamentní shromáždění OBSE dnes večer potvrdilo, že povolení ke vstupu do země nebylo uděleno ani švédskému poslanci Aminu Jabarovi. Jabar Amin za švédské Zelené dnes agentuře TT řekl, že byl zadržen při příletu na istanbulské letiště a že mu byl zabaven pas.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhý nejkrvavější útok v Pákistánu: Počet obětí pátečního atentátu…

16.07.2018 22:01 Islámábád - Počet obětí pátečního sebevražedného útoku v pákistánské provincii Balúčistán vzrostl…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

V Íránu zatkli desítky lidí, prý sdíleli nemravné fotografie z Instagramu

16.07.2018 20:21 Teherán - V Íránu byly zatčeny desítky lidí v rámci akce namířené proti modelkám a jejich kolegům,…

Izrael zaútočil na vojenské pozice u syrského Halabu

16.07.2018 04:45 Damašek - Izraelské rakety zasáhly syrské vojenské pozice severně od letiště Najrab na předměstí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama