Tmářský islám je minulostí. Saúdská Arábie se mění, muslimové mohou i rapovat

Rijád - Saúdská Arábie byla ještě donedávna pokládána za konzervativní monarchii, kde se vše řídí přísnými pravidly islámu. Od nástupu nového korunního prince Muhammada bin Salmána v červnu 2017 se však mnohé změnilo.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

V 60. a 70. letech 20. století byla v zemi provedena navzdory náboženským konzervativcům řada reforem včetně otevření škol pro dívky či zavedení televize. Změny nastaly po útoku šíitských extremistů na Velkou mešitu v Mekce v listopadu 1979, kteří požadovali přísnější dodržování islámských zákonů a ukončení liberalizačních tendencí. Při následném zásahu zahynulo přes 200 lidí a země se poté začala uzavírat světu.

Loni v říjnu princ řekl, že se země "vrátí k umírněné a tolerantní formě islámu". "Nestrávíme dalších 30 let našich životů ústupky vůči extremistickým nápadům, ale okamžitě tyto ideologie zničíme," řekl.

Saúdská Arábie loni v prosinci oznámila, že začne letos přidělovat turistická víza. Království dosud vydávalo povolení ke vstupu jen poutníkům do Mekky, ale ne turistům.

Země hodlá v příštích deseti letech investovat 64 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) do kultury a zábavy. Postaví kina a operu a hodlá pořádat koncerty, na něž budou zváni i umělci ze Západu. Loni v prosinci zde vystoupil americký rapper Nelly, letos v únoru se zde představil jazz i opera, v březnu se zde poprvé konal týden módy. Letos v dubnu měla veřejnost v Saúdské Arábii možnost poprvé po 35 letech zajít si do kina na film.

zdroj: YouTube

Ženy stále nesmějí například pracovat, cestovat nebo se vdát bez souhlasu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel. Teprve v prosinci 2015 mohly tamní ženy poprvé volit a kandidovat ve volbách.

Loni bylo oznámeno, že ženy budou moci chodit do škol či k lékaři již bez doprovodu. Budou smět též souhlasu mužského opatrovníka podnikat. Loni v září byl vydán dekret, kterým povolil od 24. června ženám získat řidičské oprávnění a zasednout za volant.

Podle únorového oznámení vlivné duchovní rady nemusí ženy nosit abáje, tedy volný dlouhý oděv, který zahaluje jejich tělo až po paty a zakrývá vlasy a někdy i obličej. Země letos v únoru poprvé ve svých dějinách umožnila ženám hlásit se do armády. Do bojových operací ženy zapojeny nebudou, ale mohou získat zkušenosti v oblasti bezpečnosti.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku…

17.07.2018 20:53 Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy.…

Syrští rebelové souhlasí s evakuací dvou vesnic, Asad na oplátku propustí…

17.07.2018 19:39 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes oznámila, že obyvatelé posledních dvou…

Turecko ruší výjimečný stav, chystá ale přísný protiteroristický zákon

17.07.2018 17:59 Ankara - Výjimečný stav, který byl v Turecku vyhlášen v červenci 2016, bude odvolán v tomto týdnu.…

Protesty na jihu Iráku se vyhrocují, policie obušky rozehnala demonstraci

17.07.2018 10:22 Bagdád - V jihoiráckých městech již dva týdny probíhají rozsáhlé protesty kvůli chybějícím službám…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama