Asadova vojska dobyla část provincie Dará, 45 tisíc lidí na útěku. USA hrozí protiútokem

Damašek - Asadova armáda dobýla z rukou rebelů oblast Ladžá na severovýchodě provincie Dará. Uvedla to dnes agentura Reuters s odkazem na informace médií, která ovládá libanonský Hizballáh. Ten je v syrské občanské válce spojence režimu Bašára Asada.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Ilustrační foto

V oblasti, kterou dobyla Asadova vojska, se mimo jiné nachází městečko Busr al-Harír, jež se stalo terčem silného bombardování. V útoku, který začal minulý týden, syrské vládní síly dosud využívaly dělostřelectvo a rakety. Na Busr al-Harír v neděli ráno zaútočily Ruské bojové letouny.

Asad chce v nejnovější etapě vleklé války získat kontrolu nad touto částí jihozápadní Sýrie, která sousedí s Jordánskem a také s Izraelem okupovanými Golanskými výšinami. 

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že syrská vláda "nálety a dělostřeleckými a raketovými útoky" porušila dohodu o klidu na jihozápadě a hrozí jí odveta. Washington nicméně povstalcům v oblasti sdělil, že by neměly očekávat jeho vojenskou podporu.

Před boji v jihozápadní syrské provincii Dará uteklo v minulých dnes na 45 tisíc civilistů. "Očekáváme, že počet prchajících se může s eskalací bojů skoro zdvojnásobit," řekla dnes na tiskové konferenci mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Bettina Luescherová.

Jordánsko dalo předem najevo, že další Syřany přijímat nebude. Jeho ministr zahraničí Ajman Safadí dnes řekl, že "u jordánské hranice uprchlíci nejsou a lidé se přeskupují uvnitř" Sýrie. Ujistil, že Jordánsko ponechá hranici uzavřenou a že uprchlíkům může OSN pomoci na syrském území. V Jordánsku se zaregistrovalo jako uprchlíci u OSN v minulých letech 660.000 Syřanů, ale království odhaduje, že je na území Jordánska až dvojnásobek lidí ze Sýrie.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael zaútočil na vojenské pozice u syrského Halabu

16.07.2018 04:45 Damašek - Izraelské rakety zasáhly syrské vojenské pozice severně od letiště Najrab na předměstí…

Z outsidera diktátorem. Kdo je Bašár Asad a proč svět prohrál?

16.07.2018 00:01 NÁZOR - Bašár Asad nečekal, že se stane syrským vůdcem a bylo by ve všech směrech lepší, kdyby se…

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

15.07.2018 16:49 Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama