Před Asadovou armádou prchá 120 tisíc civilistů, okolní státy je odmítají

Damašek - Boje na jihozápadě Sýrie vyvolaly další uprchlickou vlnu. Své domovy v provincii Dará opustilo podle odhadu Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na 120 tisíc lidí. Směřují k Jordánsku a Izraeli, tyto země je však odmítají přijmout.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Armáda syrského prezidenta Bašára Asada zahájila před více než týdnem ofenzivu s cílem dobýt jihozápadní provincii Dará z rukou povstalců. Zatím si boje vyžádaly 93 mrtvých, včetně dětí.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán pro agenturu Reuters uvedl, že většina civilistů provincii Dará opustila. Část z nich se prý uchýlila i do oblastí kontrolovaných vládou. Desetitisíce osob se ale shromáždily u hranice s Jordánskem a další lidé prchali směrem ke Golanským výšinám okupovaným Izraelem. Izraelský ministr pro energetiku Juval Steinic už avizoval, že je třeba zabránit příchodu syrských uprchlíků do Izraele.

zdroj: YouTube

Syrským vládním vojskům se podařilo dobýt území severovýchodně od města Dará. Televize Al-Manár, blízká Asadovu spojenci libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, oznámila, že vládní vojska získala kontrolu nad kopcem, ze kterého je vidět cesta spojující východ a západ provincie, a pro rebely tak už nebude bezpečné po této silnici cestovat.

Podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna hrozí, že prchající civilisté budou uvězněni mezi vládními vojsky, rebely a teroristy z organizace Islámský stát (IS), kteří v malé části území operují. Dopady něčeho takového by byly katastrofální, zdůraznil.

Izraelská armáda oznámila, že v uprchlických táborech na syrské straně hranice nedaleko Golanských výšin je teď více běženců. V noci na dnešek proto Izrael vyslal na čtyři místa v Sýrii dodávky humanitární pomoci. 

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael je výlučně židovský stát. Nový kontroverzní zákon rozlítil Araby

19.07.2018 07:22 Jeruzalém - Izraelský parlament dnes přijal kontroverzní zákon, který zemi definuje jako výlučně…

Vítěz Putin? Helsinský summit odhalil nečekané souvislosti na Blízkém…

18.07.2018 14:52 Helsinky - Setkání amerického a ruského prezidenta v Helsinkách si vysloužilo velkou pozornost v…

Při útoku na město na západě Sýrie podle SOHR zemřelo 12 lidí

18.07.2018 09:38 Damašek - Při náletech na poslední město jihozápadní Sýrie, které ovládají povstalci, zemřelo…

Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku…

17.07.2018 20:53 Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama