Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a prezidentovi. Na řadě míst v zemi se konají vzpomínkové akce.

Přidejte svůj názor

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016): Lidé vyšli do ulic

Sérii vzpomínkových a pietních akcí zahájil Erdogan účastí na modlitbách se čtením z koránu v mešitě v Ankaře. Hlava úřadu pro náboženské záležitosti Ali Erbas se modlil za 250 zabitých a téměř 2200 zraněných během potlačování převratu. Řekl, že tito lidé se postavili proti "zrádcům, kteří jsou figurkami cizích mocností". Zabito bylo i nejméně 35 údajných iniciátorů puče. Erdogan recitoval verše v arabštině.

"Nezapomeneme na 15. červenec (2016) a nedovolíme, aby byli (zabití protivníci pučistů) zapomenuti," řekl Erdogan během setkání s příbuznými 250 obětí bojů proti pučistům.

Večer v 18:00 místního času (20:00 SELČ) má Erdogan pronést v Istanbulu projev poblíž mostu, který pučisté před dvěma roky dostali pod kontrolu a kde zabili desítky lidí, kteří se proti nim postavili.

Dva roky po krvavých událostech, jejichž cílem bylo jeho svržení, byl Erdogan letos zvolen na další pětileté funkční období a jeho pozice se díky zavedení prezidentského systému, schváleného loni v referendu, ještě významně posílila. Moc je od nynějška výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který může po zrušení funkce premiéra sestavovat vládu podle libosti, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Iráku se zřítil vojenský vrtulník, zahynul člen mezinárodní koalice…

20.08.2018 20:12 Bagdád - Při pádu vojenského vrtulníku v Iráku zahynul i člen mezinárodní koalice pod velením…

Muslimové při pouti do Mekky láteří, arabští vůdci to schytali za Jeruzalém

20.08.2018 19:35 Rijád - Saúdská Arábie, která organizuje každoroční muslimskou pouť do Mekky zvanou hadždž,…

U ambasády USA v Ankaře se střílelo, policie útočníka rychle dopadla

20.08.2018 17:40 Aktualizováno Ankara - V době napjatých turecko-amerických vztahů došlo k novému incidentu. Útočník dnes časně…

Zemřel izraelský bojovník za mír Uri Avnery. Kvůli Arafatovi čelil…

20.08.2018 12:45 Tel Aviv - V noci na dnešek po mozkové mrtvici zemřel v Tel Avivu někdejší izraelský levicový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama