Izrael evakuoval stovky záchranářů ze západní Sýrie do Jordánska

Damašek - Izraelská armáda v noci na dnešek evakuovala ze Sýrie tamní záchranáře a převezla je do Jordánska. Agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj z jordánské vlády napsala, že jde o 422 příslušníků takzvaných Bílých přileb a jejich rodiny. Jordánské ministerstvo zahraničí dříve tvrdilo, že bylo evakuováno 800 osob.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Bílé přilby budí značnou kontroverzi. Co se skrývá za touto organizací?

Agentura AP dnes napsala, že jde o první podobnou intervenci Izraele v syrské válce. Syrský režim tyto záchranáře řadí k opozici, protože působili v oblastech ovládaných oponenty vlády.

Jordánsko potvrdilo, že přijalo stovky Syřanů, které si převezmou Německo, Kanada a Británie. "Protože jejich životy byly ohroženy, přijalo Jordánsko z čistě humanitárních důvodů" Bílé přilby, dokud je nepřevezmou tři jiné země, uvedl mluvčí jordánského ministerstva zahraničí. Jordánsko v minulosti uzavřelo svou hranici pro syrské uprchlíky, protože už má na území statisíce syrských běženců.

Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael Syřany evakuoval na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa a dalších státníků. "Před několika dny se mnou mluvili prezident Trump, kanadský premiér (Justin) Trudeau a další. Požádali nás, abychom pomohli dostat Bílé přilby ze Sýrie. Životy těchto lidí, kteří zachraňovali životy jiných, byly ohroženy. Vydal jsem proto pokyn k jejich převozu přes Izrael do dalších zemí jako humanitární gesto," uvedl Netanjahu. 

Odjezd Bílých přileb ze Sýrie uvítalo i Rusko. to tvrdí, že záchranáři stojí za chemickými útoky, ze kterých Západ viní armádu syrského prezidenta Bašára Asada. "Určitě teď bude méně nových takzvaných (chemických) útoků v Sýrii poté, co Západ přinutil nechvalně známé Bílé přilby k evakuaci," uvedla na twitteru ruská ambasáda v Nizozemsku.

Evakuaci uvítalo ministerstvo zahraničí Británie s tím, že o ní se spojenci Londýn požádal. O přepravě Bílých přileb informoval i německý list Bild s tím, že 50 z nich dostane azyl v Berlíně.

Izraelská armáda převoz záchranářů od hranice na Golanských výšinách označila za "mimořádné humanitární gesto", které Izrael učinil na žádost USA a jejich evropských partnerů, protože životy těch lidí byly v "bezprostředním ohrožení". Tento čin podle armády nic nemění na izraelské politice nezasahování do syrského konfliktu.

USA a další západní státy poskytovaly záchranářům v povstaleckých oblastech podporu. Podle amerických zdrojů citovaných agenturou AP hrozilo, že se nyní syrská armáda, která postupně získává pod kontrolu západní pohraniční provincii Kunajtra, na záchranáře zaměří. Evakuační plán byl podle AP urychlen po nedávném summitu NATO.

Agentura Reuters s odkazem na zdroj v jordánské vládě uvedla, že bylo do Jordánska evakuováno 422 osob. Drženi budou na "uzavřeném místě" a do tří měsíců přepraveni do Británie, Německa a Kanady. Podle jiného nejordánského zdroje bylo původně v plánu evakuovat 800 lidí, ale v důsledku mnoha kontrolních stanovišť syrských vládních vojsk a protože část území kontrolují radikálové z Islámského státu (IS), se podařilo evakuovat jen polovinu.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Iráku se zřítil vojenský vrtulník, zahynul člen mezinárodní koalice…

20.08.2018 20:12 Bagdád - Při pádu vojenského vrtulníku v Iráku zahynul i člen mezinárodní koalice pod velením…

Muslimové při pouti do Mekky láteří, arabští vůdci to schytali za Jeruzalém

20.08.2018 19:35 Rijád - Saúdská Arábie, která organizuje každoroční muslimskou pouť do Mekky zvanou hadždž,…

U ambasády USA v Ankaře se střílelo, policie útočníka rychle dopadla

20.08.2018 17:40 Aktualizováno Ankara - V době napjatých turecko-amerických vztahů došlo k novému incidentu. Útočník dnes časně…

Zemřel izraelský bojovník za mír Uri Avnery. Kvůli Arafatovi čelil…

20.08.2018 12:45 Tel Aviv - V noci na dnešek po mozkové mrtvici zemřel v Tel Avivu někdejší izraelský levicový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama