Poslední Asadův úder? Bitva o Idlib se může změnit v jatka a uprchlickou katastrofu

Damašek - Syrská armáda dnes distribuovala letáky, v nichž vyzvala lidi žijící v severní provincii Idlib, aby umožnili návrat státních institucí do této části země. Tu mají jako jednu z posledních v rukou povstalci a islámští radikálové. Idlib může být poslední vojenský cíl občanské války, která vypukla v roce 2011.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Válka v Sýrii

V letácích také stálo, že se válka chýlí ke konci. Informovala o tom agentura Reuters. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že do Idlibu přijíždějí posily a že se chystá útok na oblast ležící jihozápadně od města Idlib, tedy také částečně v sousedních provinciích Latákíja a Hamá. 

OSN se obává, že v případě ofenzivy se vydá k turecké hranici až 2,5 milionu lidí. Poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland dnes řekl, že Turecko a Írán chtějí bitvě v Idlibu zabránit. OSN se ale připravuje na případný příliv uprchlíků a požádala Turecko, aby nechalo hranici otevřenou a umožnilo civilistům odejít.

"Budete-li spolupracovat se syrskou arabskou armádou, osvobodíte se od vlády radikálů a teroristů a zachráníte si život svůj i životy svých rodin. Vyzýváme vás, abyste se připojili k místní dohodě o usmíření, jak učinilo mnoho jiných jinde v Sýrii," stálo na letácích, které dnes distribuovala armáda.

Dohoda podle vlády zaručuje amnestii povstalcům, kteří se podrobí státním institucím a odevzdají zbraně. Takové dohody umožnily Asadovi získat zpět kontrolu v jiných provinciích, avšak ti, kdo na podmínky dohod nepřistoupili, se stahovali na severozápad země. 

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Iráku se zřítil vojenský vrtulník, zahynul člen mezinárodní koalice…

20.08.2018 20:12 Bagdád - Při pádu vojenského vrtulníku v Iráku zahynul i člen mezinárodní koalice pod velením…

Muslimové při pouti do Mekky láteří, arabští vůdci to schytali za Jeruzalém

20.08.2018 19:35 Rijád - Saúdská Arábie, která organizuje každoroční muslimskou pouť do Mekky zvanou hadždž,…

U ambasády USA v Ankaře se střílelo, policie útočníka rychle dopadla

20.08.2018 17:40 Aktualizováno Ankara - V době napjatých turecko-amerických vztahů došlo k novému incidentu. Útočník dnes časně…

Zemřel izraelský bojovník za mír Uri Avnery. Kvůli Arafatovi čelil…

20.08.2018 12:45 Tel Aviv - V noci na dnešek po mozkové mrtvici zemřel v Tel Avivu někdejší izraelský levicový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama