Írán: Obohacování uranu se nevzdáme

Teherán - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) pořádá v pondělí ve Vídni jednání o íránském jaderném programu. Zástupci Íránu před schůzkou zopakovali, že země nehodlá zastavit obohacování uranu, v pondělí o tom informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Pokud jednání nedopadnou podle našich představ, budeme uran dál obohacovat sami," prohlásil Alí Širzadian, mluvčí Íránské agentury pro atomovou energii.

Svět podezírá Írán z výroby jaderných zbraní. Na to je třeba právě obohacený uran.

Rusko, Francie, Spojené státy a představitelé MAAE se ve Vídni pokusí Írán přimět, aby pochybné aktivity zastavil.

Spojené státy a Rusko před pondělní schůzkou zvažovaly, jakou strategii na Írán zvolí. "Dohodli jsme se, že diplomacie je na prvním místě. Pokud neuspějeme, zvážíme další kroky," uvedla americká ministryně Hillary Clintová pro ruskou verzi časopisu Newsweek. Jednání s Ruskem podle ní bylo "velmi konstruktivní" a země "naprosto shodly" na dalším postupu.

Clintonová také ocenila, že Rusové nedodali Íránu obranné rakety S 300, ačkoli se na tom s Íránci dříve dohodli. "Dosud jim nedodali žádný raketový systém. To je podle nás dobré znamení," uvedla ministryně.

První kolo jednání mezi Íránem a velmocemi se odehrálo začátkem října v Ženevě. Diplomaté tam dohodli, že Íránu jaderné palivo zůstane, nebude ale upravováno na území státu. Íránci by surovinu vyváželi do třetí země a po obohacení by se jim vrátila zpět.

Širzadian krátce před pondělním jednáním upozornil, že ani dohoda se zahraničním partnerem neznamená konec obohacování uranu v Íránu. "Nakoupení jaderného paliva ze zahraničí neznamená, že Írán doma zastaví obohacování," prohlásil.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko pomohlo Asadově armádě odrazit útok islamistů, 70 mrtvých

25.06.2018 09:53 Damašek - Syrské armádě se s pomocí ruského letectva podařilo odrazit útok radikálního sunnitského…

Erdogan se prohlásil za vítěze voleb, opozice trvá na druhém kole

25.06.2018 04:31 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze dnešních prezidentských…

Volební komise označila Erdogana za vítěze voleb v Turecku

25.06.2018 04:24 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po…

Migranti našli nový způsob, jak získat azyl. Neziskovky ho bagatelizují

24.06.2018 21:55 Aktualizováno Ankara - V mnoha zemích jsou příslušníci LGBT pronásledováni, zvláště v těch, kde mají silné slovo…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama