Co zabilo anglického krále Richarda III.? Vědci mají jasno

Leicester - Anglický král Richard III. podlehl téměř jistě třem ranám, která utrpěl v bitvě u Bosworthu. Známý panovník, jehož tělo se našlo před dvěma lety, utrpěl fatální zranění hlavy, oznámili vědci. Informuje server BBC.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Potvrzeno, toto je lebka krále Richarda III.

Forenzní experti z univerzity v Leicesteru zjistili, že král utrpěl celkem jedenáct zranění, z nichž tři mohla být smrtící. Pro určení příčiny Richardovy smrti byly jeho ostatky podrobeny zkoumání na nejmodernějších přístrojích.

V bitvě, která proběhla 22. srpna 1485, byl Richard několikrát zasažen do hlavy. Minimálně dvě z těchto ran měly potenciál způsobit velice rychlou smrt.

Profesorka Sarah Hainsworthová uvádí, že na krále zřejmě útočilo více bojovníků. Zranění pak nesou stopy typické pro pozdně středověké zbraně. "Zranění na lebce naznačují, že neměl helmu a absence poranění na jeho pažích naopak indikuje, že v době smrti byl stále v brnění," uvádí expertka.

Vědci nicméně naznačují, že s ohledem na zranění pánve mohl být posmrtně z brnění vysvlečen a jeho tělo následně mláceno a zohaveno.

Richard III. pocházel z yorkské větve královské dynastie Plantagenetů. Na trůnu pobyl krátce, pouhé dva roky. Jeho smrtí vyvrcholila v Anglii tzv. válka růží, dlouhý občanský konflikt ve kterém o moc soupeřily rody Yorků a Lancasterů. V bitvě u Bosworth, kde Richard zahynul, Yorky porazila vojska Jindřicha Tudora, který následně vládl jako král Jindřich VII.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soustrast Itálii vyjádřili po zřícení mostu Merkelová, Tusk či Jubncker.…

14.08.2018 18:05 Brusel/Praha - Po zřícení dálničního mostu v Janově vyjádřila pozůstalým obětí a Itálii soustrast…

Bože, ach, můj bože. Bylo to jako apokalypsa, říkají svědci. Zřícený most…

14.08.2018 18:03 Aktualizováno Janov – Svědci, kteří byli v okamžiku tragického zřícení Morandiho mostu v italském Janově,…

Na dálnici v Janově se zřítil kus mostu, spadl i český kamion. Nejméně 35…

14.08.2018 18:01 Aktualizováno Janov - Na dálnici v Janově se dnes přibližně v 11:50 SELČ v důsledku sesuvu půdy zřítilo několik…

Loď Aquarius zakotví na Maltě, uprchlíky si rozdělí pět zemí EU

14.08.2018 16:44 Aktualizováno Madrid - Francii, Německo, Španělsko, Portugalsko a Lucembursko si rozdělí 141 migrantů, kteří jsou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama