Uprchlíci našli drsný trik, jak se dostat do Evropy. Jen pro silné žaludky

Savona/Londýn - Pašeráci vymysleli nový trik, kterým dostávají do Evropy uprchlíky. "Vyhážou" přes palubu těhotné ženy a děti a nutí obchodní lodě zachraňovat je. Informoval o tom deník Independent.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Itálie zachraňuje uprchlíky

Pašeráci podle deníku hází těhotné ženy a děti do moře, čímž si vynucují pozornost obchodních lodí. Jejich posádka následně uprchlíky zachraňuje před utopením a napomáhá tak migrantům na evropský břeh. Pašeráci se tak mnohdy vůbec nemusí přiblížit k přístavu a vyhnou se možnému zatčení úřady.

Posádky komerčních lodí jsou nuceny zachraňovat tonoucí uprchlíky a pašeráci si to dobře uvědomují. Zneužívají tak lodního půmyslu a nutí obchodníky, aby napomáhali rozvíjení pašeráctví a přílivu mugrantů do Evropy.

Podle zprávy OSN se dnes jedná o běžnou praxi, ne vždy se ale uprchlíky podaří zachránit. "V některých tragických případech posádky obchodních lodí nacházejí pouze několik přeživších mezi plovoucími mrtvolami," stojí ve zprávě.

Ředitel Mezinárodní komory lodní dopravy (ICS) John Murray varuje před možnými následky podobných činů. Tvrdí, že námořníci při zachraňování uprchlíků riskují svoji bezpečnost a hrůzy, které vidí, je mnohdy traumatizují. "Nejsou na taková traumata připraveni. Vidí na vlastní oči něco, co by neměl nikdo zažít," dodal.

Další nebezpečí vidí v samotných migrantech. Lodě, jejichž posádku tvoří pár desítek námořníků, jsou často nuceny vzít na palubu stovky uprchlíků. Ti ale nevědí, jak se na takové lodi chovat. "Když se dvacet námořníků, kteří nejsou vyškoleni na práci s davem lidí, musí postarat loď a k tomu o skupinu uprchlíků, kteří mohou být rozrušení a nemocní, je to nebezpečí pro všechny," upozornil.

Podle zprávy ICS by se měli v takovém případě námořníci nejprve pokusit uprchlíky uklidnit, aby se neopakovaly situace, kdy se migrantům povedlo svým pokusem o vstup na palubu převrhnou loď. Jedna taková událost se odehrála v dubnu letošního roku, kdy zemřelo 900 lidí právě vinou uprchlíků, kteří se pokoušeli hlava nehlava dostat na projíždějící loď. Loď pašeráků se tehdy srazila s portugalskou nákladní lodi, která se v nastalé panice převrhla.

Témata: uprchlíci
Vstupte do diskuze (51)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama