Herečka Vašáryová se ostře rozjela kvůli uprchlíkům. Mluvila o kolaborantech a hajlování

Praha/Bratislava – Magda Vašáryová, slovenská herečka, poslankyně, bývalá velvyslankyně v Rakousku a neúspěšná kandidátka na slovenské prezidentské křeslo v pořadu Události, komentáře ostře vystoupila k problematice uprchlíků a postoji Čechů a Slováků k celé věci. Pořád si myslíme, že jsme jen oběti, zlobila se.

Přidejte svůj názor 110 komentářů

371

Moderátor na úvod pořadu citoval slova političky o tom, že pokud by na italském pobřeží přistálo 600 psů, lidé by se mohli přetrhnout, aby si je rozdělili a zachránili je, zatímco uprchlíci je příliš nezajímají. Kdyby prý připlulo třeba i 1000 psů, lidé by si je podle Vašáryové ihned rozebrali a fotky s nimi by sdíleli na sociálních sítích.

„Já mám dnes zahlcený e-mail 250 prosbami, abychom přijali zákon o psech. Ale nikdy jsem nedostala 250 mailů, abychom zachránili 60 tisíc syrských dětí," posteskla si Vašáryová. To prý bude mít nedozírné následky. „Zjistili jsme, že nejsme křesťané, jednoduše nejsme," vysvětlovala slovenská politička.

„Křesťanství bereme jako folklór. Do kostela chodíme, jen aby nám byly odpuštěny hříchy. To je vše, co děláme. Uprchlická krize nám nastavila zrcadlo. Platí jediné: chránit si jen svoji kůži a vykašlat se na ostatní," uvedla s tím, že skončila iluze o tom, že Češi a Slováci jsou pohostinné národy. Neplatí pro ně prý ani slova o milování svých bližních.

Radikální islám podle ní bude mít velký negativní vliv na celý islám, stejně tak ale budou mít tyto události vliv na křesťanské postoje. Otázkou pak podle ní je, co jsou pak hodnoty, za které Češi a Slováci bojují. Protože jsou schopni se za jakoukoliv funkci vzdát čehokoliv a ne jen víry. „Nakonec jsme to za posledních 100 let udělali několikrát. Dobře víme, že jsme ochotní kolaborovat za cokoliv, za jakoukoliv malou jistotu. Na jedné straně sice budeme hajlovat s katolickou církví pro fašistický režim, ale hned na druhé straně budeme za pár let zavírat kláštery a zohyzďovat jeptišky a mluvit o tom, že je to tmářské. Musíme si být vědomi, že toho jsme my ve střední Evropě schopni," ostře kritizuje malost obou národů Vašáryová.

Moderátor namítal, že dějiny střední Evropy jsou velmi složité, proto se ptal, zda je možné věci takto zjednodušit. Na to politička uvedla, že střední Evropa je bezpečná část kontinentu. „My si stále myslíme, že jsme jen oběťmi všeho. Teď jsme obětí rozhodnutí Bruselu, rozhodnutím Spojených států, pak ministr vysvětlovat, že by se Spojené státy měly hned domluvit s Ruskem," řekla Slovenka a dodala, že teď se dělá téma z kvót. To je podle ní důkazem, že nejsme schopni kooperace a pouze si chráníme to svoje. V té souvislosti podle ní politici jen zmiňují, že se to nedotkne otázky evropských fondů.

Postup politiků prý naprosto chápe, protože se blíží volby. „Ustrašené tetky a strýcové půjdou volit. A budou volit ty, kteří říkají: nikoho sem nepustíme, nebojte se, budete tu v bezpečí a všechno bude tak, jako to vždy bylo. To je naprosto jasné," uvedla Vašáryová. Většina Slováků se vyjádřila, že uprchlíky v zemi nechce, politici by ale v tomto podle ní proti lidem měli jít. Alespoň v případě, že chtějí být opravdovými státníky.

„Vy Češi máte člověka, který musel emigrovat, když se postavil proti falešným fámám -Masaryka - ten, kdo něco takového udělá, je státník. Jsou chvíle, kdy se něčemu musíte postavit," připomíná odpor Masaryka vůči antisemitským vlnám politička. Právě takoví státníci se pak podle ní zapíší do historie. „Děkuji, že jste mě pozvali, slovenská televize mě nepozve," zakončila pak svoje vystoupení Vašáryová.

Vstupte do diskuze (110)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělská vláda s nožem na krku. Podaří se jí prosazovat zelenou politiku…

21.07.2018 12:40 Madrid - Po španělské vládní krizi, která stála politickou kariéru konzervativního premiéra Mariana…

Ve Francii kvůli poradci prezidenta Macrona zatkli tři policisty

21.07.2018 12:33 Paříž - Tři policisté, kteří jsou za zveřejněním videa usvědčujícího poradce francouzského…

Sicílie na nohou. Někdo tam masově vraždí uprchlíky

21.07.2018 11:59 Řím - Sicilská prokuratura začala vyšetřovat nedávnou smrt čtyř migrantů ve vodách blízko italského…

Ovládnou Evropu muslimové? Vědci zjistili, čeho se máme bát

21.07.2018 10:38 Aktualizováno Téma islámu a přistěhovalectví rezonoval snad během veškerých evropských voleb. Ve Francii se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama