Azylové centrum, kde se znásilňuje a kam už ani policie nechodí. Bezpráví, špína, strach. Tak to vypadá ve Švédsku

Västerås – Azylové centrum, kde neexistuje právo a kde vládnou migranti. Tak popisuje deník Daily Mail uprchlické zařízení ve švédském Västerås asi 100 kilometrů od Stockholmu. Novináři se exkluzivně dostali do míst, kam v posledních dnech ani policie nechodí.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Přijímání uprchlíků do Evropy

„Malý prostor nacpaný veškerým majetkem rodíny, špinavé nádobí, kojenecké lahvce, stará konvice a novotou zářící tablet. To vše na osmi metrech čtverečních, kde teď žije šest osob," popisuje podmínky v centru deník. „Uprostřed špíny spí na zemi na staré matraci nemocné dítě, jen několik centimetrů od špinavého umyvadla, které má být zároveň kuchyní a koupelnou."

Právě v tomto středisku bylo před několika dny nahlášeno znásilnění desetiletého chlapce. Policie do zařízení odmítá vstoupit, nedávno je totiž vzbouření migranti vyhnali ven. Azylové středisko Signalisten kdysi sloužilo jako hotel, dnes v něm žije asi 600 mužů žen a dětí ve špinavých pokojích. V noci na místě slouží jen dva pracovníci, kteří se podle listu bojí opustit své pokoje.

Daily Mail s odkazem na tamní aktivisty za lidská práva poukazuje, že kvůli přeplněnosti švédských azylových zařízení bylo znásilněno více než 10 dětí. Právě přeplněnost a nedostatečné kontroly nahrávají těm, kteří děti zneužívají.

Předseda Afghánské asociace Hussein Asgari trvá na tom, že děti jsou vystaveny narůstajícímu riziku kvůli tomu, že se Švédsko nedokáže vypořádat s přílivem migrantů. K přeplnění takových míst došlo poté, co švédská Rada pro migraci změnila pravidla týkající se toho, kolik prostoru každý člověk musí v azylových střediscích mít. Původně to bylo 5 metrů čtverečních teď jsou to 3 metry.

Asgari má prý informace o tom, že bylo znásilněno nejméně 10 dětí. „To se děje proto, že jsou střediska přeplněná. Neexistuje zde žádný dohled zaměstnanců nebo Rady pro migraci. Máte-li mezi 600 lidy jednoho nebo dva násilníky, mohou si tu volně běhat, aniž by si jich někdo všiml. V některých případech jsou děti ubytované u rodin a otec v nich obtěžuje chlapce. V jiných případech jsou děti ve střediscích zneužíváni staršími muži," vysvětluje Asgari.

Děti jsou prý sice upozorňovány, aby takové věci ihned hlásily policii, prý to ale kvůli strachu a studu ve většině případů neudělají. „Někdo musí reagovat. Musíme tento problém odstranit. Do Švédska přichází jen velmi málo zlých lidí, ale právě oni ničí jiným migrantům život," dodává Asgari.

Problémy s přeplněností uznávají i švédské úřady, poukazují na velký počet nově příchozích. Jeden z policistů deníku řekl, že policie cetrum ve Västerås navštěvovalo „nejméně několikrát týdně". „Mohlo to být kvůli dorgám, rvačkám nebo prostě proto, že se zaměstnanci necítili v bezpečí," uvedl nejmenovaný policejní zdroj.

Před deseti dny byla do centra policie zavolána kvůli tomu, že jeden starší muž údajně znásilnil desetiletého chlapce. Oběť i jeho rodina sice byly z ubytovny přemístěni jinam, ve středu ale napětí vyvrcholilo. Rada pro migraci rozhodla o přemístění další rodiny kvůli ochraně její bezpečnosti, Když se pracovníci rodinu pokoušeli přestěhovat, ostatní migranti jim v tom zabránili, protože otec rodiny byl lékař, který ošetřoval nemocné děti.

Kvůli tomu byla na místo přivolána policie, ani strážníci ale dav nepřemohli. „Za námi se objevilo ještě více lidí, byl jsem psychicky přiopravený bojovat o svůj život. V úzké chodbě nás bylo 10 policistů. Slyšel jsem někoho křičet, že tam někde je nouzový východ, takže jsme se k němu rozběhli," cituje deník oficiální policejní zprávu.

Podle deníku se tak migranti bránili, protože se obávali, že z centra odejde jediný člověk, který se staral o nemocné, především o děti. „Otec té rodiny byl v zařízení velmi oblíbený. Byl to lékař ze Sýrie a pomáhal lidem, kteří byli nemocní, především dětem," uvedl jeden z obyvatel centra. Dodal, že do zařízení jiný lékař nechodí a že nemocné děti nemůžou ani do nemocnice. „Policie si sebou přivedla i psa. To si přivedete psa, když se chystáte vyzvednou rodinu s dětmi?" nechápal migrant.

Od té doby policie do zařízení odmítá vejít, strážníci dostali pokyn, že se do úzkých chodeb mají vydat jen v naprosto nezbytných případech. Přes noc tam teď bývají jen dva pracovníci a žádná ochranka. Podle migrantů je místo úplně bez zákona. „Musí to být to nejhorší azylové středisko ve Švédsku," uvedl uprchlík Mahmeed z Aleppa. „Takové věci by se tu neměli stávat, ale tady uvnitř centra je to úplně jiný svět. Může se tu stát cokoliv. Zaměstnanců je málo a nemají ponětí, co se tady děje," dodal s tím, že jim vedení zařízení vyhrožuje, že je pošle na ještě horší místo.

On sám v zařízení žije se ženou a čtyřmi dětmi. Zatím nemá naději, že se brzo dostane pryč. Ale prý by to mohlo být ještě mnohem horší. „Podmínky uvnitř jsou velmi zlé. Na palandách v každém pokoji spí nejméně šest lidí, ve většině pokojů spí lidé jen na matracích," popisuje podmínky uprchlík. Nemocné děti prý nikoho nezajímají, do nemocnice je personál nevezme, protože na to nemá čas. I proto se snaží z pokoje moc nevycházet. Pokaždé, když to udělá, chytí některé z jeho dětí horečku.

Deník se pokoušel kontaktovat také Radu pro migraci. Ta se k celé věci odmítla vyjádřit. Podle švédské policie se však nevedou statistiky o počtu znásilněných v azylových zařízeních nebo mezi migranty.

Témata: Švédsko | uprchlíci
Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou uprchlíci vůbec k něčemu? Vědci se podívali na migrační krizi a mají…

21.06.2018 22:09 Aktualizováno Paříž - Oddělení dětí od rodičů příchozích migrantů, ke kterému došlo na americko-mexické hranici…

Španělsko je na nohou: Pětice mužů, který sexuálně zneužila dívku, může z…

21.06.2018 21:00 Pamplona (Španělsko) – Případ, který otřásl Španělskem, má nečekané pokračování  Soud v Pamploně…

Africký migant vnikl do domova důchodců a sexuálně zneužil devadesátiletou…

21.06.2018 20:54 Aktualizováno Berlín – Německá policie zatkla 21letého gambijského žadatele o azyl poté, co se údajně vloupal do…

Itálie zadržela dvě lodě německých nevládních organizací, na jedné byli…

21.06.2018 20:48 Aktualizováno Řím – Itálie odmítla vpustit do svých přístavů další loď s migranty na palubě. Italská vláda, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama