Zabíjí civilisty, může za uprchlíky... Ostrá kritika Ruska

Londýn/Ankara/Moskva - Na Ruskou federaci se snáší stále větší kritika za její kroky v Sýrii. Moskva sice tvrdí, že letecké údery v zemi cílí na islamisty a radikály z hnutí Islámský stát, podle Západu se ale terčem bombardování stávají i členové umírněné opozice a civilisté. To má podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska za následek další rozdmýchávání uprchlické krize.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

Ruské bojové letectvo v Sýrii

Syrská armáda v posledních týdnech slaví úspěchy. Postupně získává pod svou kontrolu další území severně od Aleppa a přiblížila se k turecké hranici. Podle státní tiskové agentury SANA odsud vojáci vyhnali poslední zbytky teroristů, a to za podpory ruského letectva.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ale ruské vojenské operace v Sýrii ostře krizituje. "Už tak špatná situace je kvůli nim ještě horší. Přímým důsledkem ruské vojenské kampaně je to, že režim prezidenta Bašára Asada získává navrch a umírněná syrská opozice ztrácí půdu pod nohama. K Turecku a Evropě proto míří tisíce dalších uprchlíků," poznamenal Tusk. 

Na možné zvýšení počtu uprchlíků mířících do Turecka upozornil také vicepremiér Numan Kurtulmuş. "Při naplnění nejhoršího možného scénáře by v krátké době mohlo k syrské hranici dorazit až 600 tisíc uprchlíků," prohlásil podle agentury AFP Kurtulmuş během jednání vlády. Turecko se už nyní potýká s přílivem třech desítek tisíc uprchlíků z Aleppa, kteří se podle vicepremiéra na hranicích země nashromáždili po ofenzivě podporované ruskými nálety.

Před nebezpečím plynoucím z dobytí Aleppa varuje i Organizace spojených národů, která tvrdí, že pokud syrské vládní jednotky obklíčí všechny části, které mají pod kontrolou povstalci, odříznou tak statisíce lidí od dodávek potravin. "Až 300 tisíc lidí, kteří jsou stále ve městě, by zůstalo odříznuto od humanitární pomoci," uvedl Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).

Ruské údery prý musí neprodleně skončit

Kritikou Ruska nešetří ani syrská opoziční vyjednávací komise. Jeden z jejích členů, Munzir Máchús, v rozhovoru s ruskou agenturou Interfax uvedl, že Rusko by mělo okamžitě přestat s leteckými údery v Sýrii. Podle něj by to měla být jedna z podmínek pro zahájení jednání mezi syrskou opozicí a zástupci vlády v Damašku. 

"Ruské nálety komplikují situaci. Pokud bude i nadále docházet k bombardování, je těžké si představit, jak budou jednání pokračovat," uvedl Máchús s odkazem na mírové rozhovory, které začaly na konci ledna v Ženevě a byly přerušeny, protože se při nich dosud nepodařilo dosáhnout kompromisu.

Ruské akce v Sýrii se nelíbí ani Organizaci na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), která ve své poslední zprávě uvedla, že syrské vládní jednotky i ruská armáda podnikly za poslední týdny v Sýrii denně několik útoků s použitím takzvaných tříštivých bomb, které jsou ve většině zemí zakázáné. Od 26. ledna se podle HRW objevily desítky útoků s použitím těchto bomb v pěti syrských provinciích, které usmrtily nejméně 37 civilistů včetně šesti žen a devíti dětí.

Rusko veškerá obvinění popírá

Zástupci Ruské federace ale veškerá obvinění odmítají a smetli ze stolu i tvrzení Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR), které tvrdí, že nálety ruského vojenského letectva v Sýrii si už celkem vyžádaly nejméně 3000 mrtvých, z toho více jak 1000 civilistů.

Smrt syrských civilistů před nedávnem Moskvě vyčetly také Spojené státy. "Ruské letecké údery v Sýrii zabily stovky civilistů, včetně humanitárních pracovníků, a zasáhly i zdravotnická střediska, školy a tržiště," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Moskvu obvinila z možných válečných zločinů.

Ministerstvo obrany ale všechna obvinění označilo za „falešná" a založená na nepodložených důkazech. Mluvčí resortu Igor Konašenkov navíc zaútočil na západní média kvůli tomu, že zprávu prezentují jako prokázanou skutečnost. Podle něj je informace naopak lživá.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ani přes masivní kritiku Západu nevidí důvod v náletech přestávat a tvrdí, že ruské nálety nebudou zastaveny, dokud nebude poražen Islámský stát a fronta Al-Nusra, větev teroristické sítě Al-Káida. "Nevidím důvod, proč byl měly být nálety zastaveny," podotkl Lavrov.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zopakoval, že podle Moskvy neexistují žádné věrohodné důkazy, že by si ruské bombardování Sýrie vyžádalo oběti i mezi civilisty. Odhaduje se, že Rusko má v Sýrii asi 4000 mužů a více než 50 letadel a vrtulníků.

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O stárnoucího Zemana nikdo nestojí? Západ z nás vystřízlivěl. Expert ostře…

19.06.2018 22:11 Aktualizováno ROZHOVOR – Brusel v poslední době vyslal celou řadu signálů, že změní svou dosavadní vstřícnou…

Německem otřásla další brutální vražda. Šestnáctileté dívce někdo…

19.06.2018 22:10 Aktualizováno Berlín - Německo se ještě neoklepalo z brutálního znásilnění a vraždy nezletilé Susanny a ubodání…

Steinmeier varoval před nenapravitelným poškozením vztahů mezi USA a…

19.06.2018 21:56 Los Angeles - Před nenapravitelným poškozením vztahů mezi Evropou a Spojenými státy dnes varoval…

V Berlíně soudí Syřana, který napadl mladíka s jarmulkou. Útok vyvolal…

19.06.2018 21:04 Aktualizováno Berlín - V Berlíně začal soud s 19letým Syřanem, který v dubnu v městské části Prenzlauer Berg…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama